Ojeclub

Affetme Yöntemleri

Affetme Yöntemleri

“Bağışlamak Erdemdir”

Affedebilmek büyük bir erdemdir. Nefret, kin kolay yolu seçmektir. Bu ilişkide yapabileceğiniz en kolay şeydir. Oysaki bununla mücadele edebilmek, zor olan ve sizin büyüklüğünüzü gösteren yoldur.

Bağışlamak, hem sağlıklı ve uzun süreli ilişkiler kurabilmenizi, hem de anksiyete, yüksek tansiyon ve depresyondan uzak kalmanızı sağlar.

Kendinize Zaman Verin

zamanver

Kırılan kalbinizi bir günde onarıverecek sihirli bir değnek yok. Sabırlı olmalısınız. Karşınızdaki kişi eğer yaptığının farkında ve özür diliyorsa, kırıcı olmadan size zaman tanımasını isteyin.

İşin En Zor Kısmı

Öfke ve nefret içindeyken, duygularınızı değiştirmeyi düşünmek bile gerçekten zor. Açıkçası, insanların duygularında rasyonel değişiklikler yapma cesareti bulmaları neredeyse imkansız gibi görülebilir. Ama karşınızdaki en iyi dostunuz, eşiniz, kardeşiniz ya da bir aile bireyiyse bu durum size ciddi üzüntü ve stres yaratır.

Umutsuzluk içinde geçmişte yaşadıklarınızı düşünecek, hayatınızdaki boşlukla mücadele edecek, hayattan zevk alamayacak hale geleceksiniz.

O zaman durun! Derin bir nefes alın. Gerekirse bir çığlık atın. Bu rahatlamanız için atmanız gereken ilk adım. Kendinize hissettiklerinizi yaşamak için izin verin. Yaşadığınız güzel anıları düşünün. Affetmekten korkmayın. Kendinizi cesaretlendirin.

Kendinize Sorun

kendinesor

Kuşkusuz hepimiz, duygulara sahibiz. Duygularımızı kontrol edebilmek ise en çok zorlandığımız şey.

Öfke, bizi en kolay kontrol edebilen duygu!

Peki, biz hiç mi hata yapmadık? Hiç mi karşımızdakinin bizi anlamadığını, kendini bizim yerimize koyması gerektiğini düşünmedik?

Öyleyse bir durup düşünelim. Belki, bizi farkında olmadan kırdı. Belki sıkıntıları var. Başa çıkamadığı sorunları!

Çok mu sert tepki gösterdik acaba?

Eğer öfkelendiğiniz kişi, kaybetmeyi göze alamayacağınız biriyse, bu soruları kendinize bir sorun.

Yüksek Sesle Söyle

yukseksesle

Belki bunu yaparken kendinizi aptal gibi hissedeceksiniz. “Ben onu affedebilirim” Bunu kendi kendinize tekrarladığınızda, beyniniz kırgınlığı azaltarak, olumlu bakmanızı sağlayacak.

Öfkeniz azaldığında, yüz yüze gelmeden, e-posta ya da herhangi bir mesaj yöntemiyle çok kırıldığınızı, belki bunu ondan beklemediğiniz için tepkinizin sert olduğunu, görüşmek istediğinizi iletin. Böylece birbirinize hakaret etmeden iletişim tekrar kurulmuş olur.

Olumlu Düşünün

olumluol

Olumsuz düşünceler, belleğinizde her zaman acı olarak yer eder. Oysa olumlu düşünmek rahatlatıcıdır. Sadece birlikte ne kadar güzel zamanlarınız olduğuna odaklanın. Ufacık bir olay, yaşanan onca güzel şeyi kaybetmeye değer mi diye sorun kendinize.

Hiç birimiz mükemmel yaratılmadık. Hepimizin hataları var. Öfkeyle kalkıp, zararla oturmak yerine öfkemizi kontrol etmeli, kavga ve hakarete başlamadan önce derin bir nefes almalıyız. En kızgın anınızda, sadece içinizden 10’a kadar saymak bile kendinizi frenlemenize yeter. Yıllarca emek vererek kazanılan dostluklar, birkaç dakika içinde bitirilmeyecek kadar değerli değil mi?

Bu makale size yararlı oldu mu? Lütfen yorumunuzu bize yazın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ