Ojeclub

Anne adayları için beslenme rehberi

Anne adayları için beslenme rehberi. Hamileler nasıl beslenmeli? Gebelik döneminde beslenme. Bebek bekleyenler neler yemeli? En faydalı besinler.

Anne adayları için beslenme rehberi

Anne adayları için beslenme rehberi

Hamilelik döneminde nasıl beslendiğiniz, bebeğinizin gözlerinin iyi görmesinden, boyunun ne kadar uzun olacağına kadar her şeyini etkileyecek olan, en çok dikkat etmeniz gereken konudur. Bu yüzden tüm anne adaylarının beslenmelerine çok fazla dikkat etmeleri gerekir.

Bebeğin gelişimi için en önemli besin maddeleri konusunda birkaç bilgiyi sizlerle paylaşalım.

Yeterli Beslenin

Eğer gebeliğe normal bir kilo ile başladıysanız, günlük 300 kalori almanız yeterlidir. Tatlı ve hamur işlerini azaltarak, gebelik sırasında oluşabilecek diyabet ve tansiyon hastalıkları riskini azaltmış olursunuz.

Proteinler

Protein sağlıklı bir beslenmenin temelini oluşturur. Bebeğinizin vücudundaki amino asitlerin (hücre yapı taşları) oluşması için protein alımına özen göstermelisiniz. Protein aynı zamanda sizi uzun süre tok tutarak, zararlı abur cuburlar yeme isteğinizi de engeller. Yumurta, yağsız et, az yağlı süt, fasulye ve fındık günlük beslenmenizde mutlaka yer almalı.

Az Yağlı Süt

Bebeğinizin kemiklerinin oluşması için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kas ve sinirlerinin oluşumuna da katkıda bulunur. Her gün 1 bardak süt için.

Keten Tohumu

Harika bir omega 3 kaynağıdır. Bebeğinizin vücudu A ve E vitaminlerini üretemez. Bu vitaminler bebek için kritik önem taşır. Gözler ve beynin gelişmesi için şarttır. Salataların üzerine serperek, az yağlı bir yoğurt ile veya çorbalara ekleyerek mutlaka tüketmelisiniz.

Yağsız Dana Eti

Et, kırmızı yağ hücrelerinin önemli bir bileşeni olan demir açısından zengindir. Ayrıca gebelik sırasında oluşabilen anemiden de kendinizi korumuş olursunuz. Kırmızı et, beyin ile sinirlerin bağlantısını güçlendirir. Eğer et yiyemiyorsanız kuru fasulye, mercimek, bulgur tüketin.  Kırmızı et tüketirken koyu yapraklı yeşillikler tüketmelisiniz. Etin yanında tüketilen C vitamini demirin emilimini arttırır.

Mercimek

Hamileler için en önemli takviyelerden biri olan folik asit, mercimekte bol miktarda bulunur. Bebeğinizin omurga yapısının düzgün olmasına yardımcı olur. Ayrıca koyu yeşil sebzeler, kuşkonmaz, yeşil fasulyede de folik asit vardır.

Sebze ve Meyveler

Yeşil, sarı, turuncu, kırmızı meyve ve sebzeler beta karoten ile doludur. Bebeğinizin gözleri, deri gelişimi, kemikleri için gerekli olan A vitamini ihtiyacını gidermek için renkli sebze ve meyveleri tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Patlamış Mısır

Bebeğinizin B vitamini ve demir ihtiyacını karşılamasının yanında, sizin bulantılarınızın azalmasın da destek olur.

Su

Nereye giderseniz gidin, mutlaka yanınızda su bulundurun. Pet şişeler yerine paslanmaz çelik su şişelerini tercih edin. Günde en az 8 bardak su için. Büyüyen bebeğinizin heni hücrelerinin oluşması, toksinleri atması için önemli olduğu gibi, sizin sağlığınız için de önemli bir ihtiyaçtır.

“Oje Club”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ