Ojeclub

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

Her anne, bebeğiyle ilk tanıştığı günlerde, sütünün yetmediği endişesine kapılır.

Bebeklerin çok sık emme isteği onun doymadığı anlamına gelmez. Henüz çok küçük olan mide çabuk dolar. Bebek mide dolduktan sonra ememez. Ancak kısa bir süre sonra tekrar acıkır.

Özellikle ilk 6 ayda, bebeğin anne sütü alması hayati önem taşır. Tüm hayatı boyunca karşılaşacağı hastalıklara karşı dayanıklılığını arttırır. Eğer sütünüz hiç olmuyorsa mutlaka doktordan destek alın. Doktor bebeğinizin içinde olduğu gün ve aya göre kontrollerini yaparak, sütünüzün yetip yetmediği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Eğer doktorunuz bebeğinizin kilosunun ve sağlığının yerinde olduğunu söylüyorsa, sütünüzün yetmediği endişesini kafanızdan atın. Eğer bebek sürekli ağlıyorsa aç olmasının dışında başka sebepleri araştırın. Kilosu ve beslenmesi yeterli değilse, ek mamalar vermeyi düşünmeden önce sütünüzün miktarını ve kalitesini arttıracak yöntemleri deneyin.

Anne Sütünü Arttırdığı Bilinen Gıdalar

anne-sutunu-arttiran-gidalar1

Çemen

Çemen, çok eskilerden beri anne sütünü arttırmak için süt bezlerini uyaran en etkili yöntem olarak bilinir.

Bir çorba kaşığı çemeni geceden bir fincan suya atın. Sabah birkaç dakika kaynatın. Süzerek için. Sütünüz yeterince artana kadar her sabah düzenli olarak için.

Dikkat: Diyabet ve astım hastalarının çemen kullanmamaları gerekir.

Rezene

Rezene tohumları memelerdeki süt miktarını arttırır. Ayrıca rezene tohumları, bebeklerde gazı azaltarak sindirimlerini rahatlatır.

Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı rezene tohumu ekleyin. Kapağını kapatıp 30 dakika bekletin. Sonra süzün. Bir ay boyunca günde iki kez için.

Ayrıca yemeklerinize ve çorbalarınıza da rezene tohumlarını ekleyebilirsiniz.

Kimyon

Kimyonda süt üretimini teşvik eder. Ayrıca kimyon sindirimi düzenler, kabızlık ve şişkinlikleri giderir. Yeni doğum yapmış annelerin ve bebeklerin çok fazla ihtiyaç duyduğu demir ihtiyacını da karşılar.

Yatmadan önce bir çay kaşığı kimyon eklenmiş ılık süt için. Ya da yarım fincan suya iki çay kaşığı kimyon ekleyin ve kaynattığınız kimyonu ballı süt ile karıştırarak için. Birkaç hafta boyunca her gece tekrarlayın.

anne-sutunu-arttiran-gidalar2

Tarçın

Tarçın anne sütünü önemli miktarda arttırır. Annelerin tarçın yemeleri sütlerinin lezzetini de arttırır. Doğum sonrasında adet kanamalarını başlamasını da geciktirir.

Ilık bir fincan süte yarım çay kaşığı toz tarçın ve bal karıştırın. Bir – iki ay yatmadan önce düzenli olarak için. Sütünüzün miktarı, lezzeti ve besleyiciliği artar.

Sarımsak

Sarımsak, ağır kokusu nedeni ile sizi tedirgin edebilir. Ama aksine sütün tadını güzelleştirir. Süt miktarını ciddi oranda arttırır. Ayrıca bebeği daha uzun süre tok tutar. İçeriğindeki doğal antibiyotiklerle bebeğin hastalıklara karşı direncini arttırır.

Üç imce diş sarımsağı rendeleyin. Bir bardak suda, suyun dörtte biri azalana kadar kaynatın. Karışıma bir fincan süt ekleyerek birkaç dakika daha kaynatın. Bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Her gün sabah bir bardak için.

Bu yöntemlerin birini veya bir kaçını denemeden, sütüm yetmiyor diyerek, bebeğinize doğal olmayan mamalar vermeyi düşünmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ