Ojeclub

Anneler Gününün Gerçek Hikayesi

Anneler Gününün Gerçek Hikayesi

Anneler Gününün Gerçek Hikayesi. Anneler Günü ne zaman. 2015 anneler günü. Anneler günü ayın kaçında kutlanacak. Neden anneler günü kutlanıyor?

Anneler Gününün Gerçek Hikayesi

10 Mayıs Pazar günü anneler günü. Dünyada pek çok ülkede ve ülkemizde insanlar annelerine olan sevgilerini göstermek için hediye almak üzere mağazalara akın edecekler. Oysa anneler gününün anlamı, anneler gününün kutlanmaya başlamasının çok farklı bir nedeni var.

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı

Anneler gününün hikayesi, Ann Maria Reeves Jarvis adında, Virginnia eyaletinde yaşayan bir öğretmenin mücadeleleriyle başlıyor.

Reeves Jarvis 1832-1905 yıllarında yaşamış, Amerikan iç savaşının olduğu tarihlerde annelerin verdiği mücadeleyi görerek, savaştan sonra kadınların hayatlarının daha aktif olması, sosyal hayata daha fazla katılmaları için mücadele eden bir aktivistti. Jarvis’in amacı, anneler gününün aksine bir Anne Çalışma Günü oluşturmak, kadınların sosyal hayata katılmasının dünya için ne kadar önemli olduğunu insanlara anlatmaktı.

Jarvis, 1905 yılında amacına ulaşamadan hayatını kaybetti. Kızı Anne Jarvis, annesine olan sevgisi ve annesinin amacını yerine getirebilmek için annesinin ölüm günü olan 10 Mayıs’ın anneler günü olarak kutlanmasını istedi. 7 yıl süren çabaları sonucunda Mayıs ayının ikinci pazarının “Anneler Günü” olarak kutlanması kabul edildi.

Büyük bir tekstil firması anneler günü için sponsor oldu. Başkan Wilson anneler gününü resmen duyurdu. Anneler gününün sembolü de beyaz karanfil olarak belirlendi.

Anne Jarvis’in amacı, anneler gününde insanların annelerine olan sevgilerini gösterecekleri, annelerinin yanlarında olup sadece anne çocuk sevgisinin yaşanacağı sembolik bir gün olmasıydı. Oysa olay tamamen ticarete dönmüştü. İnsanlar anneler gününde mağazalara akın etmeye, her tarafta anneler gününde alınması gereken hediyeler hakkında reklamlar yayılmaya başlamıştı.

Anneler gününün ortaya çıkmasını sağlayan Anne Jarvis hiç evlenmedi. Hiç çocuğu olmadı. 84 yaşında sağır ve kör olarak sefalet içinde bir akıl hastanesinde hayata veda etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ