Ojeclub

Ay Çekirdeğinin Yararları ve Zararları

Ay Çekirdeğinin Yararları ve Zararları

Küçücük boyutlarına rağmen, ayçiçeğinin sağlığımıza yararları ve zararları hakkında uzun bir liste yapılabilir.

Ayçiçeğinin, yüzyıllar boyunca vitamin, mineral ve diğer besin içerikleri nedeniyle ilaç yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmak başta olmak üzere, kadınların menopoz dönemini rahat atlatabilmelerini sağlamak gibi pek çok rahatsızlığı önlediği ve azalttığı bilinir. Ayrıca, yarım fincan ayçiçeği ile günlük magnezyum, selenyum ve E vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Ayçiçeğinin Yararları

aycekirdeginin-yararlari-ve-zararlari2

Antioksidanlar

Ayçiçeği, E vitamini içeriği ile serbest radikallerin hücrelerde oluşturduğu hasarları önleyen, cilt ve mukoza zarının sağlığında önemli bir rol oynayan, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Soyulmuş ay çekirdekleri, antioksidan özelliklere sahip polifenolik bileşikler, klorojenik asit ve kafeik asit içerir.

Kan Dolaşımı

Ay çekirdeğinde bulunan esansiyel amino asit, kan damarları ve arterleri güçlendirerek, kardiyovasküler sistemin sağlığını korur. B1 vitamini, koroner kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kolesterol

Ayçiçeği kolesterol benzeri kimyasal yapıya sahip fitosteroller ve doğal kimyasal bileşikler içerir. Fitosteroller kolesterol emilimini azaltmaya yardımcı olur. Esansiyel yağ asitleri HDL ve LDL  seviyelerini dengeler.

Diğer Yararlı Özellikleri

aycekirdeginin-yararlari-ve-zararlari3

Zengin mineraller, kalsiyum, demir, manganez, çinko, magnezyum ve selenyum ihtiva eden ay çiçeği, kımızı kan hücrelerinin enzimini düzenler ve hormonların sentezlenmesini sağlar.

Selenyum, kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı vücudu korur.

Magnezyum yüksek kan basıncını azaltarak, astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Kas ağrıları ve yorgunlukla mücadele eder.

Kadınlar menopoz döneminde ay çekirdeği tüketerek, sıcak basması nöbetlerinin sıklığını azaltabilir.

Ay Çekirdeğinin Zararları

aycekirdeginin-yararlari-ve-zararlari1

Ay çekirdeğinin aşırı tüketilmesi sağlığa zararlı olabilir. Aşırı tüketilmesi durumunda aşırı kalori verir. Yarım su bardağı ay çekirdeğinde 375 kalori vardır. Tuzlu ay çekirdeği ise yüksek tansiyona ve kalp hastalıklarına neden olabilir.

B6 vitamininin aşırı alımı ellerde ve ayaklarda karıncalanmalara neden olabilir.

Aşırı miktarda ay çekirdeği yenmesi, dişlerde deformasyona neden olur.

Ay çiçeği küçük miktarlarda ve aşırı işlem görmemiş halde tüketildiğinde yararlıdır. Abartmadan, küçük porsiyonlar halinde yendiğinde yararlı, abarttığınızda ise ciddi anlamda zararları olabilecek bir besindir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ