Ojeclub

Ayak Masajının Faydaları

Ayak Masajının Faydaları

Ayaklar, aslında vücudumuzun en çok şımartılmaya ihtiyacı olan organlarıdır. Ayaklarımızı şımartmak için günde sadece birkaç dakika ayırmamız yeterli.

Birçok kültürde ayak masajı sağlık amaçlı kullanılmıştır. Ayrıca tamamlayıcı alternatif tıp olarak da uygulanmaktadır. Düzenli olarak refleksoloji yapmak, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız açısından oldukça faydalıdır.

Refleksoloji masayı, vücuttaki çeşitli organ ve bezlerle direk bağlantılı olan noktaların, ayaklar altından uyarılması ilkesine dayanan antik bir tedavi uygulamasıdır.

Bu nottalar ayak tabanı, bilekler ve ayakların üzerinde yer alır. Vücutta sorun olan bölgelerin, ayak altındaki doğru noktalardan uyarılmasıyla yapılan bir tedavidir. Kesinlikle zevkli ve faydalı bir masaj tekniğidir.

Ayak Masayı Hangi Sorunlarda Etkilidir?

Uykuyu Problemleri

Ayak masajı, yatmadan önce uygulandığında, uykuyu kolaylaştırır. Bu yatıştırıcı ve rahatlatıcı ayak masajı, san dolaşımını rahatlatır ve sinirleri yumuşatır. Uykunuzun gelmesini sağlayacak bu masaj için;

 • Ayağınızı kucağınızda dik olarak tutun.
 • Ayak baş parmağınızın etrafında basınç uygulayın.
 • Sonra sıcak Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ya da hardal yağı ile tüm ayak tabanınıza masaj yapın.
 • Kan Dolaşımını Arttırmak

Hareketsiz yaşam tarzı olanlar, ayak kaslarını düzgün kullanmazlar. Ayrıca dar ve rahatsız ayakkabılar da kan dolaşımını olumsuz etkiler. Günde 10 dakikanızı ayırarak vücudunuzun tüm hücrelerine sağlıklı kan ulaşımını sağlayabilirsiniz.

Ayak masajı lenfatik sistemi uyararak varislerin oluşmasını önlemeye de yardımcı olur.

 • Avucunuzun içine masajda kullanmak istediğiniz bir yağ dökün. Birkaç dakika sıkıca ovalayın.
 • Ayak parmaklarınızdan başlayarak, ayak bileklerine kadar masaja devam edin.
 • Son olarak alt bacaklara da masaj yapın.
 • Diğer ayağınız için de aynı uygulamayı tekrarlayın.
 • Relax Olmanıza Yardımcı

Uzun, yorucu bir günün ardından, dinlenmenin ve gevşemenin en iyi yolu ayak masajıdır. Ayak masajı ayaklardaki şişlikleri azaltır. Enerjinizi geri kazandırır. Stres ve yorgunluk belirtilerini azaltır.

Yatmadan önce, sıcak bir yağ ile ayaklarınıza masaj yapın.

 Depresyon

Ayak masajı depresyon üzerinde de etkilidir. Bir yakınınızın vefatının ardında duyulan derin üzüntü durumlarında dahi ayak masajı rahatlama aracı olarak kullanılır. Ayaklar üzerindeki belirli noktalar, stres ve depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Örneğin ayak baş parmağının merkezinde bulunan nokta ve ayak topuğu ile ayak parmaklarının ortasındaki nokta uyarılarak, duygusal istikrar ve ruh sağlığı sorunları azaltılır. Günde iki ya da üç kez bu noktalara basınç uygulamak, depresyonu ciddi oranda azaltır.

 Ağrıları Azaltır

Refleksoloji, baş ağrısı, migren, boyun ağrısı, bel ve sırt ağrılarını azaltmak için de kullanılır. Eğer boyun ağrısı varsa, 5 dakika ayak bileklerine masaj yapılmalıdır. Ayak bileğindeki şişlikleri azaltmak, baş ağrısı, migren için ise ayak bileği ve çevresine masaj yapılmalı. Uyluklardaki ağrılar için aşil tendonu noktasına başparmağınız ile basınç uygulayın. Bel ve sırt ağrıları için ayak tabanının tamamına masaj yapın.

 Ayak Sağlığı

Tüm ayak rahatsızlıkları, ayak masajı ile azaltılır. Düzenli olarak her gün 5 dakika masaj yaparak ayak kaslarını güçlendirir, sertlikleri azaltır ve topuklarınızdaki ağrıları azaltmış olursunuz. Ayaklardaki yanmalar azalır. Topuk dikeni oluşumunu engeller. En kolay ayak masajı için, ayaklarınızın altına bir silindir alıp yuvarlamanız yeterlidir.

Ayakta Basınç Noktaları

Ödemi Azaltır

Gebelik sırasında, düzenli olarak yapılacak ayak masajı, ayaklarda ve bileklerde sıvı birikmesiyle oluşan ödemi engeller. Özellikle hamileliğin son üç aylık dönemi için çok önemlidir. Hamilelik döneminde ayaklarınıza kendiniz masaj yapmaya kalkışmayın. Eşinizden yardım isteyin. Sıcak bir yağ ile yapılacak 5 dakikalık bir masaj, gebeliğin son dönemini çok konforlu geçirmenizi sağlar.

Menopoz

Birçok kadın, menopoz döneminde ciddi sıkıntılar yaşar. Düzenli bir ayak masajı, sıcak basmaları ve depresyonu en aza indirir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Ayak masajı huzursuz bacak sendromunda oluşan nörolojik bozuklukların tedavisinde de etkilidir. Kan dolaşımını arttırmak ve rahat bir uyku için;

 • Ayak tabanı ve bacaklara sıcak Hindistan cevizi veya ceviz yağı kullanın.
 • Ayak tabanından başlayarak dizlere kadar dairesel hareketlerle masaj yapın.
 • Her gece yatmadan önce 10 dakika bu şekilde masaj yaparsanız uyku sıkıntılarından kurtulursunuz.
 • Kan Basıncı
 • Huzursuz Bacak Sendromu hakkında detaylı bilgi için Tıklayın

Yüksek kan basıncı ve hipertansiyon, ayak masajı ile kontrol edilebilir.

– Başparmağınızı sıkıca bastırarak derin bir nefes alın,

– Başparmağınızı bırakın ve nefesinizi verin,

– Başparmağınıza saat yönünde basınç yapın derin nefesler alın.

– Nefesinizi ve masajı bırakın

– Birkaç hafta boyunca bu masajı uygulayın.

Uyarı: Ayak masajının sağlık üzerindeki yararları yüzyıllardır kanıtlanmıştır. Ancak ayaklarınızda yaralar, çatlaklar varsa, osteoropoz, iyileşmeyen yaralar varsa ayak masajı yapmayın.

 

Bu Konuyla ilgili diğer Makaleler;

Bacak Sağlığı ve Güzelliği

Menopoz Dönemi

Halsizlikle mücadele Yöntemleri

Kış Depresyonu

Uykusuzluk için öneriler

 Bu makale size yararlı oldu mu? Lütfen yorumunuzu bize yazın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ