Ojeclub

Bacak Sağlığı ve Güzelliği

Bacak Sağlığı ve Güzelliği

Bacak güzelliği, bacak sağlığıyla doğru orantılıdır. Bacaklara iyi bakılmalı, gerekirse doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Özellikle bacakların en büyük problemi olan dolaşım bozuklukları, varisler, şişkinlikler, kılcal damar çatlamaları ve selülitler kontrol altında olmalıdır.

Bacak Sağlığı ve Güzelliği

Bacak damarlarının iyi çalışmaması, damar tıkanıklığı, ağrı ve yürüme zorluklarına neden olabilir. Venöz yetmezlik denen bacaklardaki toplar damar dolaşım bozuklukları şişmelere ve ağrılara yol açar. Bu rahatsızlıklar sigara içenlerde daha sık görülür.

Bacaklarda su toplanması sonucunda oluşan şişlikler de doğrudan dolaşım bozukluğuyla ilgilidir.

Gün boyu vücudumuzun tüm yükünü taşıyan bacaklarımızı sağlıklı tutmamız gerekir. Bunun tek yolu tempolu yürüyüşlerdir. Yürüyüşle salgılanan oksijen, deri hücrelerini canlandırır, toksinlerin atılmasını sağlar.

Bacak estetiğini bozan önemli faktörlerden biri de selülitlerdir. Selülit dolaşım bozukluğu ve lenf yollarının iyi çalışmadığının habercisidir.

Öneriler

 

  1. Bacaklarda oluşacak problemlerin önlenmesi için bol bol yürüyüş yapmak,
  2. Sigaradan uzak durmak,
  3. Uzun süre ayakta kalmamak,
  4. Bacakları sıkan giysilerden uzak durmak gerekir.

Ayrıca sıcak da bacakların en büyük düşmanlarından biridir. Güneş banyolarını kısa tutmak gerekir. Hareket halinde bronzlaşmak, bacak sağlığı için çok daha sağlıklıdır

Bacaklardaki ödemleri gidermenin bir yolu da lenf yollarını harekete geçirerek toksinlerin atılmasını sağlamaktır. Bunun için bir uzmanın masaj yapması gerekir. Enstitülerde de bacak sağlığına yönelik birtakım çalışmalar yapılmaktadır. Bu tür bakımlarla sonuç almak uzun sürse de, zaman içinde faydalı olacaktır. Bacak kaslarının sağlığını korumada bisiklet, tüm bacak kaslarını çalıştırdığı için çok yararlıdır.

Denizin sağlık açısından faydaları tartışılmaz. Deniz suyunun bileşenleri sayesinde iyileştirici, dinlendirici, sakinleştirici, toksin atıcı özelliği vardır. Yüzmek pasif jimnastik yerine geçeceği için bacak sağlığı için önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ