Ojeclub

Bakımlı Ayaklar ve Tırnaklar

Bakımlı Ayaklar ve Tırnaklar. Ağrıyan ayaklar için tedavi yöntemleri. Topuk çatlaklarını basit tedavi ile yok etme. Ayak bakımı püf noktaları. Kuru ayaklar.

Bakımlı Ayaklar ve Tırnaklar

Bakımlı Ayaklar ve Tırnaklar

Saçlarımıza, cildimize nasıl bakıyorsak, ayaklarımıza da aynı özeni göstermeliyiz. Üstelik ayaklar yaşadığınız süre boyunca sizi taşırlar. Bu sebeple siz de karşılığını vermeli ve ayaklarınıza özen göstermelisiniz.

Yumuşatın

bakimliayak-01

Ayaklarınızdaki sertlikleri ponza taşı ile temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Aksi takdirde, açık ayakkabılar giydiğinizde hiç de hoş olmayan görüntüler oluşur.

İlk olarak 10-15 dakika boyunca ayaklarınızı su dolu bir kapta tutun. Sonra yavaşça, ponza taşı ile ovalayın. Daha sonra shea yağı ya da kakao yağı içeren zengin bir nemlendirici ile nemlendirin.

Mantar

Nemli koşullarda, sürekli kapalı kalan ayaklarda mantarlar oluşabilir. İyi bir ayak hijyeni, mantar enfeksiyonlarından uzak kalmanızı sağlar. Özellikle ayak parmaklarının aralarını iyice kurulamalı ve her gün temiz çorap giymelisiniz. Ayaklarınızı terletmeyen ayakkabılar tercih etmelisiniz.

Güneş Koruyucu

bakimliayak-03

Ayaklarınızın üstleri için güneş koruyucu krem kullanın.  Eğer açık sandaletler giymeyi seviyorsanız, en az 30 SPF güneş kremi kullanın.

Pedikürü İhmal Etmeyin

bakimliayak-02

Tırnaklar, yaşla birlikte daha kırılgan hale gelir. Oje temizleyiciler de, tırnakların kuruma sürecini hızlandırır. Alkol içermeyen oje çıkarıcılar tercih edin.

Ayak tırnaklarının kurumasını önlemek için, E vitamini yağı kullanabilirsiniz.

Geceleri yatmadan önce bir miktar zeytinyağı içine birkaç damla limon sıkıp, bu karışımı tırnaklara ve daha sonra tüm ayaklarınıza masaj yaparak sürün. Üzerine pamuklu bir çorap giyerek uyuyun Sabah ayaklarınız pamuk gibi olur.

Topuk Çatlakları İçin

Eğer ayaklarınız çok kuru, topuklarınızda çatlaklar varsa kullandığınız vazelin kutusuna 10 adet aspirini ezerek karıştırın. Her gece yatmadan önce ayaklarınıza ve özellikle topuklarınıza bolca sürün. Üzerine pamuklu çorap giyerek uyuyun. Ayaklarınız yumuşacık olur. Kısa bir süre içinde çatlaklar azalmaya başlar. En önemlisi de ayaklarınızdaki ağrılar tamamen ortadan kalkar.

Ayak ve Tırnak Bakımı konusunda daha fazla bilgi için bunları da okuyun :

Çatlak Topukları Onaran Pratik Bakım

Tırnaklarınızı Güçlendirin

Sağlıklı Tırnaklar İçin Pratik Öneriler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ