Ojeclub

Bebeklerde Gaz Ağrıları

Bebeklerde Gaz Ağrıları

Bebeklerde gaz ağrıları nasıl azaltılır. Bebeklerde kabızlık için doğal tarifler. İlaç vermeden önce neler yapılabilir. Ağlayan bebekler için neler yapılabilir?

Bebeklerde Gaz Ağrıları

Bebeklerin en büyük sıkıntılarından biri gazdır. Bebekler gaz ağrıları nedeniyle sürekli ağlar. Aldıkları ilaçlar veya beslenirken hava yutmaları nedeniyle oluşan gaz bebeklere sürekli huzursuzluk verir. Bebeği rahatlatmak için gazını bir an önce çıkarmanız ve rahatlatmanız gerekir.

Sindirim sistemleri tam olarak oluşmamış olan bebeğiniz gaz sıkıntısı nedeniyle acı çekiyor ve sürekli ağlıyorsa, ilaç vermeden gazını çıkarmasını sağlayacak birkaç pratik bilgi verelim.

Gaz Çıkartan Egzersizler

Bebeğin bacaklarına bisiklet hareketi yaptırın. Her iki bacağı da pedal çevirme hareketi ile beraber karnına doğdu itin. Bebeklerin en rahat gaz çıkardıkları egzersiz şeklidir. Bu hareketi yapmak için bebeğin beslenmesi üzerinden 1 saat geçmesini bekleyin. Bebekleri doyurduktan hemen sonra yatırmayın. Yatay pozisyonda sindirim sistemi işlevini tam olarak yapamaz. Gaz ve şişkinliğe neden olur.

Sindirimi Rahatlatan Masaj

Gaz ağrısı yaşayan bebeğe masaj yapmak da rahatlatıcı yöntemlerden biridir. Avucunuza bir miktar zeytinyağı veya bebek yağı alın. Bebeğin karnına saat yönünde çok nazik hareketlerle 2-3 dakika masaj yapın. Ardından saat yönünün tersine masaj yapın. Bu masaj hem bebeğin gazını çıkarmasına hem de rahat uyumasına yardımcı olur.

Sıcak Uygulama Yapın

Bebeğin tenine zarar vermeyecek derecede ısıtılmış bir havluyu bebeğin karnına koyun. Soğuduğunda tekrarlayın. (Bebeklerin karnına asla sıcak su torbası koymayın. Yalnızca hafifçe ısıtılmış havlu uygulanabilir) Bebek rahatlayana kadar birkaç kez tekrarlayın.

Bitki Çayları

Bebeklerde gaz çıkartmayı rahatlatan çaylar da işe yarar. 1 bardak su içine atacağınız yarım çay kaşığı rezene veya papatyayı 10 dakika kaynatın. İyice soğuduktan sonra günde birkaç kez küçük miktarlarda içirin. Gaz sıkışmalarını ve ağrıları azaltır.

Bebeğinizde kabızlık varsa ya da gaz sıkıntısı sürekli tekrarlıyorsa su içirin.

Beslenme

  • Bebeğinize ek gıdalar vermeye başladıysanız, lif bakımından zengin olan gıdaları tercih edin. Lifli besinler hızlı sindirilir ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Bebekler için en sağlıklı lif kaynakları portakal, kabak, kepekli tahıllar ve kerevizdir. Bebeğini sadece anne sütü ile besleyen anneler bu gıdaları kendileri bolca tüketmelidir.
  • Gaz ağrılarına ve kabızlığa neden olan faktörlerden sakının.
  • Lahana, karnabahar, brokoli, kuru fasulye, bezelye, şeftali ve erik gaz oluşumuna neden olur. Bu gıdalardan uzak durun.
  • Çok yağlı ve şekerli besinler tüketmeyin.
  • Gazlı ve sodalı içecekler içmeyin.
  • Emziren anneler çok sıcak ve baharatlı gıdalar tüketmeyin.
  • Bebeğinizi çok fazla yedirmeyin.
  • Bebek süt tükettikten sonra sorun yaşıyorsa laktoz intoleransı konusunda doktorunuza danışın.
  • Bebeği beslerken hava yutmaması için acele etmeden yavaş besleyin.
  • Probiyotik takviye edin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ