Ojeclub

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?

Saçlar neden beyazlar? Saç beyazlaması. Beyaz saçın nedenleri? Yaşlanma. Beyaz saçlar. Kadınlarda saç beyazlaması. Beyaz saç tedavisi. Stres ve saç beyazlama.

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?

Bazı kadınlar, saçlarındaki beyazları gururla taşırken, bazı kadınlar için büyük derttir beyaz saçlar. Bilim adamları, saçlardaki beyazlamayı önlemenin zor olduğunu söylüyor. Ancak nedenleri hakkında şu bilgileri veriyorlar;

En Büyük Suçlu Yaşlanma

Dermatologlar, saçlardaki beyazlamaları, 50+50+50 olarak tanımlıyor. Yani 50 yaş üzerindeki insan nüfuzunun % 50’si beyaz saçlı. Deri gibi, saçlarda da zaman içinde doku değişiklikleri oluyor.

Etnik Fark:

Asyalılar beyaz saça daha fazla eğilimliler. Asyalıları, Afrikalılar ve Amerikalılar takip ediyor.

Stres:

Stres, saç beyazlamasının doğrudan sebebi olmamakla birlikte, bazı dermatologlar, “stres, cilt ve saç sorunlarına bir miktar sebep olabilir” diyor. Yaşanan bazı hastalıklar, örneğin stres sebebiyle oluşan hastalıklar, ya da kemoterapi de beyazlamaya neden olabiliyor.

Yaşam Tarzı:

Sigara, saç ve cilt sağlığını olumsuz etkiler. Düşük B12 vitamini, pigment kaybına neden olur. Bazı besinler, vitamin ve anti oksidanlarla doludur. Örneğin havuç yemeyi deneyebilirsiniz.

Saç ve Saç Rengi Ayrı Şeylerdir:

Saç kökleri ve hücreler saç oluşumunu sağlar. Saçların rengini belirleyense pigmentlerdir. Bazı insanlarda, saça renk veren pigmentler daha erken yaşlanır. Henüz saçların beyazlamasını önleyen bir ilaç bulunamadı. Saç boyaları geçici olarak beyazları maskelemek için kullanılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ