Ojeclub

ÇİFTLER NE ZAMAN DANIŞMANA GİTMELİ?

ÇİFTLER NE ZAMAN DANIŞMANA GİTMELİ?

Bir yerimiz ağrıdığında ya da öksürdüğümüzde doktora gidip yardım alıyoruz. Peki ilişkimiz konusunda yardım gerekiyorsa ne yapmalıyız?

Profesyonel Desteğe Gerek Var mı?

İstatistikler, danışman desteği alan çiftlerin % 70-80 oranında sorunlarını halledebildiğini gösteriyor. Bazen kendi ilişkimize objektif bakamayabiliyoruz. Üçüncü bir gözün bakış açısına ihtiyaç duyabiliyoruz.

Danışmana Ne Zaman Gidilmeli?

İlişki terapisine gidenlerin başlıca şikayetleri, iletişimsizlik, sürekli kavga ve sorunların büyütülüyor olması. Yaşantımızdaki ani değişimler ve yüksek düzeyde stres de ilişkiyi zedeleyebiliyor.

Sebep ne olursa olsun, zaman kaybetmeden, ilişkimizi yoluna koymak için bir danışman yardımı alınmalı. Çiftler genellikle danışmana gitmeye yıllarca karar veremiyor. Oysaki sorunlar yeni yeni başladığında yardım alınmış olsa, ilişkilerde tamiri mümkün olmayan hatalar yapılmadan, çok daha iyi sonuçlar almak mümkün olur.

Terapi

Tedavinin amacı, çiftlerin kendi başlarına çözemedikleri sorunlarını daha kolay çözmelerine destek vermektir. Çiftlerle birlikte veya ayrı ayrı terapiler yapılır. Seanslarda terapist her iki tarafın anlattıklarını dinler. Daha sonra size geri bildirimini açıklar ve sorunun çözülmesi için yapmanız gerekenler konusunda tavsiyelerde bulunur

Genellikle 4 ya da 5 seansta sorunlar çözülür. Terapi maksimum 12 seanstır. İkinci ya da üçüncü seanslarda çiftler iletişim kurmaya başlarlar.

Doğru Danışmanı Bulma

Doğru danışmanı daha çok yakınlarımızın tavsiyeleri ve memnuniyetleri ile seçeriz. Bazen doktorlar da çiftleri danışmana sevk edebilir. Terapiste güvenmeniz çok önemlidir. Sırlarınızı paylaşmanız konusunda size cesaret vermeli ve kendinizi rahat hissetmenizi sağlamalıdır.

Eşiniz Gitmek İstemezse

Taraflardan biri terapist önerdiğinde diğer taraf gitmek istemeyebilir. Bu durumda kararlı olmalısınız. Terapinin ilişkinize neler katabileceği konusunda ikna edici olmalısınız. İlk terapiyi eşinize siz uygulayarak onu profesyonel yardıma ikna etmelisiniz.

Bu makale size yararlı oldu mu?

Sormak istediğiniz her konuda bize yorum yazın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ