Ojeclub

Cildin Düşmanı “Kış”

Cildin Düşmanı Kış. Kışın kuruyan cilt nasıl nemlenir? Kış aylarında cildimizi nasıl korumalıyız? Soğuk hava cildi kururtur mu?

Cildin Düşmanı “Kış”

Kış Aylarında Cildimizi Nasıl Koruyacağız?

Kaloriferler, rüzgar, kuru hava cildinize karşı savaş başlattı. Kuru hava ciltte kurumayı önleyen ince yağ tabakasını alıp götürüyor. Cildin koruyucu bariyeri ortadan kalktığından, çatlamalar artabiliyor. Özellikle kuru ciltler, egzama ve sedef hastaları için ciddi sorunlar oluşturuyor. Önümüzdeki birkaç ay için cildinizi rahatlatabileceğiniz, koruyup yıpranmaları önleyebileceğiniz birkaç tavsiyemiz var.

Banyonuzu Kısa Tutun

cildin-dusmani-banyo

Soğuk havalarda kuruyan ciltler için, banyo ve hamam önerilir. Aksine, kış aylarında banyonuzu daha kısa tutmalısınız. Özellikle de hassas ve kuru cilde sahipseniz.

Banyonuzda nemlendirici özelliği olan duş jelleri kullanın ve ılık suyla yıkanın. Sıcak su cildinizin çok daha fazla kurutur. Kurulanmadan önce vücudunuza nemlendirici sürün.

Mutlaka Nemlendirin

cildin-dusmani-nem

Kış aylarında nem, tüm cilt tipleri için gerekli. Ancak çok kuru bir cilde sahipseniz, egzama veya sedef hastalığınız varsa, sizin çok daha fazla neme ihtiyacınız var. Tüm vücudunuzu düzenli olarak nemlendirmenin yanı sıra, nemlendiricinizden sonra eğer vaktiniz varsa, en az 30 dakika streç ile sararak, nemi cildinize iyice hapsetmeniz gerekir. Bu işlem sıkıntı verebilir ama cildiniz bebek gibi yumuşacık ve sağlıklı olur.

Rahat Giysiler Seçin

cildin-dusmani-giysi

Soğuk havalarda, yumuşak, pamuklu, nefes alabilen kumaşlar tercih edin. Kaşıntıya neden olan yünlü veya polyester kumaşlardan uzak durun. Vücut nefes alamadığında oluşacak terleme, cildinizde tahrişlere neden olur.

Virüslere Dikkat!

cildin-dusmani-virus

Sedef, egzama, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları olanlar, bakteriyal, viral ve mantar enfeksiyonlarına karşı daha savunmasızdır. Grip aşısı yaptırmayı düşünün. Ellerinizi sık sık yıkayın. Fırsat buldukça egzersiz yapın.

Stresten Kaçın!

cildin-dusmani-stres

Duygusal stres, sedef ve egzamanın tetikleyicisidir. Zaten kış aylarında kuruyan cilt, bir de strese maruz kaldığında yaşanan su kaybı ile daha da hassas ve dirençsiz hale gelir.

Stresten uzak kalmanızı sağlayacak yöntemler bulun. Kış tatilleri, yoga, meditasyon gibi aktiviteler stresi azaltmak için düşünülebilecek yöntemler arasındadır.

Kilonuzu Takip Edin

cildin-dusmani-kilo

Yılbaşı gecesi, midenizi tıka basa doldurduğunuz son gece olsun. Yediklerinize ve içtiklerinize özen gösterin. Kış boyunca kalın giysilerle örtebildiğiniz kiloları, yaz geldiğinde saklayamayacağınızı unutmayın. Düzenli olarak tartılın ve kilo almamaya dikkat edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ