Ojeclub

Ciltte Parlamayı Önleyen Gıdalar

Ciltte parlamayı önleyen gıdalar nelerdir? Yağlı ciltleri dengeleyen besinler hangileridir? Ciltte yağlanma doğal yollardan nasıl dengelenir?

Ciltte Parlamayı Önleyen Gıdalar

Ciltte Parlamayı Önleyen Gıdalar

Yağlı cilde sahip ve kilolu kişilerde ciltte rahatsız edici parlamalar görülebilir. Beslenmenize dikkat ederek yağlanma ve parlamayı bir miktar azaltabilirsiniz.

Balık ve deniz ürünlerinin çoğu omega-3 yağ asitleri içerir. Omega-3 yağ asitleri cildin en çok ihtiyacı olan yağların başında gelir. Ciltte iltihaplanmayı engeller. Cildi dengeler. Kırışıkları onarır. Cildi sıkılaştırır. Akne ve sivilce oluşumunu engeller. Haftada 3-4 porsiyon deniz ürünü tüketerek mükemmel bir cilde sahip olmak mümkün. Eğer deniz ürünleri yemekten hoşlanmıyorsanız, bir hekime danışarak omega-3 takviyesi alabilirsiniz.

Yeşil çay yağlanma ve sivilce oluşumuna neden olan hormonların seviyesini düşürür. Yeşil çay cilt için mükemmel derecede antioksidanlar içerir. Yeşil çay hemen her türlü cilt sorunu için en yararlı içecektir.

Pişirilmiş domates ciltte yağlanma ve sivilceleri azaltır. Domates içerdiği likopen ile cilt sağlığı için oldukça yararlı bir besindir. Çiğ olarak tüketmenin de yararları var elbette. Ancak pişirilerek tüketildiğinde içerdiği likopen oranı artar. Likopen cilt lekelerini azaltır. Aşırı yağlanmayı dengeler. Antioksidan özelliği vardır. Güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucudur.

Çilek, kiraz yaban mersini gibi meyveler yüksek oranda antioksidan içerirler. Cildi besler, hasarları onarır cildi sakinleştirir ve yatıştırırlar. Yağlı cilde sahip olanların beslenmelerine mutlaka eklemeleri gereken meyvelerdir.

Esmer pirinç cildi dengeler. Yağlanmayı azaltır. Asit dengesini sağlar. Kaliteli bir karbonhidrat ve protein kaynağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ