Ojeclub

Cinsel bağımlılık nedir?

Cinsel bağımlılık nedir?

Cinsel bağımlılık nedir?

Cinsel bağımlılık, şiddet içeren cinsellik davranışlarıyla tarif edilen bir rahatsızlıktır. Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi, aile bireylerinin tamamını huzursuz eder.

Cinsel bağımlılık nasıl anlaşılır?

Bağımlıların bazıları aşırı mastürbasyon, telefon ya da bilgisayar üzerinden seks arayışı ve aşırı pornografi düşkünlüğünden ileri gitmezken, bazılarında ise teşhircilik, röntgencilik, çocuk tacizi ya da tecavüz gibi suça eğilim görülebilir.

Bağımlılık zaman geçtikçe yoğunlaşarak artar.

Tedavi edilmezse zararlı boyutlara ulaşabilir

 

Cinsel bağımlıların hepsi tacizci ya da tecavüzcü değildir. Cinsellik suçu işleyenlerin yüzde 55’i seks bağımlısı olarak tespit edilmiştir. Çocuk tacizcilerinde bu oran yüzde 71’dir. Çocuk tacizcilerinin mutlaka tecrit edilmeleri gerekir. Toplumu güvence altına almanın tek yolu budur.

Cinsel suçlar, cinsel tatminden ziyade; güç, kontrol, öfke ya da intikam duyguları ile ortaya çıkmaktadır.

Akıllı telefonlar ve bilgisayar kullanımının artmasıyla birlikte yasadışı cinsel eğilimlerin görülme sıklığı da artmıştır.

Tedavisi diğer bağımlılıklara göre daha zordur

Seks bağımlılarında tedavi talep etme oranı da oldukça düşüktür. Diğer bağımlılar örneğin alkol, uyuşturucu madde ya da kumar, tedavi ile tamamen hayatınızdan çıkarabileceğiniz bir durumken, cinsellik insanların hayatlarından kolayca çıkarabilecekleri bir şey değildir. Çünkü cinsellik, yemek gibi uyku gibi insan sağlığı için gerekli bir eylemdir. Sağlıklı insanların, sağlıklı bir cinselliğe de ihtiyaçları vardır.

İlgi eksikliği, yalnızlık gibi psikolojik sorunlar, özellikle bekar insanlarda cinsel düşkünlüğü arttırmaktadır.

Cinsel bağımlılık bir uzman desteği olmadan halledilebilecek bir durum değildir. Eşler ya da aile cinsel bağımlıyı tedavi olmaya teşvik etmelidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ