Ojeclub

Çocuğumuzun karnesi kötü ise ne yapmalıyız?

Çocuğumuzun karnesi kötü ise ne yapmalıyız? Çocuklarda karne korkusu? Çocuklarda başarı nasıl arttırılır? Kötü karneye ceza vermek doğru mudur?

Çocuğumuzun karnesi kötü ise ne yapmalıyız?

Çocuğumuzun karnesi kötü ise ne yapmalıyız?

Sömestr tatili yaklaşırken birçok çocuk derslerindeki başarısızlıklar yüzünden tatil heyecanı, sevinci yerine korku ve panik yaşamaktadır. Nedeni ise ailelerin vereceği tepkiler ve alacakları cezalardır. Bunlar çocukları strese sokarak daha da başarısız olmaya, utangaçlığa ve çekingenliğe itmektedir.

Karnesi kötü olan çocuğa nasıl davranmalıyız?

Öncelikle çocuğunuzun notları ne kadar kötü olursa olsun onun sizin için çok değerli olduğunu çocuğunuza hissettirin. Başarısızlığının sebeplerini araştırın. Eğer öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği yada odaklanma sorunu olduğunu fark ederseniz hemen bir uzmandan yardım alın. Asla başkalarıyla kıyaslamayın, tehdit, azar ve ceza vermek gibi uygulamalardan kaçının. Empati kurun ve çocuğunuzu anlamaya çalışın, ona güvendiğinizi başarısını yükselteceğine inandığınızı söyleyin. Bu onu cezadan, azardan daha iyi motive edecektir. Çocuklarınızı notlarından dolayı aşağılayarak onların “Ben sadece okulda başarılı olduğum sürece değerliyim” düşüncesine kapılmalarına sebep olmayın. Mükemmelliyetçi aile olmaktan vazgeçin.

Aile tutumundan çocuklar nasıl etkilenir?

Ailelerin karne konusunda çocuklarına uyguladıkları baskılar maalesef bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor. Çocuklar evden kaçabiliyor, psikolojileri bozulabiliyor , intihar düşüncelerine kapılabiliyorlar hatta intihar edenler bile oluyor. Bu yüzden çocuklarımızı anlayarak,onlara iyimser yaklaşarak onların başarılarını arttıralım. Tatil bir dinlenme sürecidir baskı yapmayalım, günlük kısa ders programları hazırlayalım. Gezip eğlenmelerine fırsat verelim. Unutmayalım ki çocuklarımız sadece karnelerinde başarılı oldukları zaman değerli değildir. Kötü notun telafisi vardır ama çocuğumuzun kırılan gururunun, kaybolan özgüveninin telafisi yoktur…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ