Ojeclub

Çocuğunuz Epilepsi Hastasıysa

Çocuğunuz Epilepsi Hastasıysa

Çocuğunuz epilepsi hastasıysa, nelere dikkat etmelisiniz? Epilepsi hastalığına nasıl teşhis konur? Sara hastası çocukların gelişimi, eğitimi.

Çocuğunuz Epilepsi Hastasıysa

Epilepsi (halk arasında bilinen adıyla “Sara”) her yaşta karşılaşılabilen bir rahatsızlıktır. Ancak çocuk yaşlarda daha sık rastlanıyor. Epilepsi bir merkezi sinir sistemi rahatsızlığıdır. Sinir sistemindeki iletişimde ortaya çıkan aksamalar sonucunda nöbetler oluşur. Elektrikli eşyalardaki kısa devre gibi düşünebilirsiniz.

Epilepsi tek bir nöbetten oluşmaz. Nöbet sıklığı kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Epilepsi bir akıl hastalığı değildir. Her zaman zekayı da etkilemeyebilir. Bulaşıcı değildir ve zamanla kötüleşecek diye bir kural da yoktur.

Epilepsinin Nedenleri Nelerdir?

 • Geçmişte menenjit gibi hastalıkların geçirilmiş olması,
 • Doğum sırasında ya da sonrasında oksijensiz kalınması,
 • Beyindeki kimyasal dengesizlikler,
 • Beyin tümörleri,
 • Darbe,
 • Kromozom bozuklukları.

Çocuklarda görülen epilepsilerde, genellikle genetik sebepler araştırılır. Araştırmalar ebeveynlerden birinde epilepsi görülmüşse, çocukta da görülebileceğini ortaya çıkarıyor.

Nöbetleri Anlayabilmek

 • Epilepsi nöbetlerinin şiddeti ve süresi değişir. Nöbetin şiddeti, beyindeki elektrik sinyali bozukluğunun hangi bölgede olduğuna bağlıdır.
 • Çocuğun epilepsi nöbeti, ebeveynler için oldukça korkutucu bir durumdur. Şiddetli nöbetlerde çocuk bilincini kaybeder. Nefes alamayabilir ya da çok zor nefes alır. Nöbet anında dışkılayabilir. Yüzünde, ellerinde morarmalar olabilir.
 • Bazı epilepsi nöbetleri ise sadece çok dikkatli bir ebeveyn tarafından anlaşılabilecek kadar hafif olabilir. Bir anlık boş bakış, anlık bir dalgınlık şeklinde ortaya çıkan epilepsi nöbetleri de vardır.
 • Birkaç saniye süren bir nöbet bile, çocukta şaşkınlık, uyku hali, yorgunluk, bitkinlik hatta hırçınlaşmaya neden olabilir. Nöbet sırasında çocuğunuzu korumanız çok önemlidir.

Epilepsi Nöbeti Sırasında Çocuğunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?

 1. Çocuğu güvenli bir yere yatırın,
 2. Başının altına destek yapın,
 3. Ağzında birikebilecek sıvıyı rahatça atabilmesi için başını yan çevirin,
 4. Asla ağzını açmaya çalışmayın.
 5. Nöbet sonrasında çocuğunuz uzun süre uyur. Bu normaldir. Uyumasına izin verin.
 6. Çocuğunuz herhangi bir şeyden korktuğunda nöbet geçirebilir. Endişelerini azaltmaya çalışın. Güvende olduğuna inandırın. Yanından ayrılmayın. Sarılın.
 7. Doktor tarafından önerilmeyen hiçbir ilacı vermeyin.
 8. Nöbetler genellikle hayati tehlike oluşturmaz. Ancak nefes almasında sorun varsa ve 5 dakikadan daha uzun sürerse ambulansı arayın.

Hastalığın Teşhisi

Çocuğunuz bir nöbet geçirdiyse veya sizin bir endişeniz varsa teşhis için bir çocuk nöroloğuna gidin. Nöbeti tüm detaylarıyla anlatın. Doktorun doğru teşhiste bulunması için detaylar çok önemli. Doktor epilepsiden şüphelenirse sizden detaylı tetkikler isteyecektir.

Epilepsinin Tedavisi

Yapılan tetkikler sonucunda, doktorunuz çocuğunuz için en uygun tedaviyi belirler. Unutmayın, epilepsi nezle veya grip gibi hemen iyileşebileceği bir hastalık değildir. Doktorun önereceği ilaçları asla aksatmadan ve önerilen dozda kullanmanız önemli. Epilepsi ilaçları endişelenmenizi gerektirecek yan etkilere sahip değil. Düzenli aralıklarla kan testleri yapılarak ilacın etkileri kontrol altında tutulabilir. Çocukta nöbetler devam ederse, doktor ilacı değiştirebilir veya dozajını arttırabilir.

Epilepsi Hastası Çocuğun Nöbetlerini Azaltmak İçin

 1. İlaçları aksatmadan içmesini sağlayın. Doktorun önerdiği dozu önerdiği saatlerde verin.
 2. Doktor kontrollerini aksatmayın.
 3. Çocuğun strese girmemesini sağlayın.

Çocuğu Epilepsi Hastası Olan Anne Babaların Bilmesi Gerekenler

 • Kendi başına banyo yapabilecek yaştaysa, banyo kapısını kilitlemesine izin vermeyin. Çocuk banyodayken yakınlarda olun.
 • Yalnız başına yüzmesine izin vermeyin. Havuzda veya denizde elinizin uzanabileceği mesafede tutun.
 • Bisiklete binerken kask takın.
 • Aile bireylerine, öğretmenlerine, bakıcısına hastalığı hakkında bilgi verin. Nöbet sırasında neler yapmaları gerektiğini anlatın.
 • Çocuğunuzda öğrenme güçlüğü veya başka bir sorunla karşılaşırsanız mutlaka bir psikologla görüşün.
 • Paniğe kapılmayın. Yalnız değilsiniz. Türkiye’de 700 bin civarında epilepsi hastası var. Tedaviyi aksatmaz, doktorun önerilerini uygularsanız çok fazla sıkıntı yaşamazsınız. İlaç tedavisi ile çocuğunuzun nöbetleri büyük olasılıkla ortadan kalkacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ