Ojeclub

Çocuğunuza Özgüven Kazandıracak Pratik İpuçları

Çocuğunuza Öz güven Kazandıracak Pratik İpuçları. Öz güveni olmayan çocuk için, Sosyal olamayan çocuk. Arkadaşlık kuramayan çocuk. Başarısız çocuk. Ürkek çocuk.

Çocuğunuza Özgüven Kazandıracak Pratik İpuçları

Çocuğunuza Özgüven Kazandıracak Pratik İpuçları

Öz güven, çocuğunuza sadece stresli zamanlarda değil, hayatın tüm alanlarında gerekli. Hayatta başarılı olabilmesi, insanlarla doğru ilişkiler kurabilmesi için öz güven çok önemli. Sağlıklı, mutlu ve üretken bireyler olabilmeleri için öz güvene çok fazla ihtiyaçları olacak.

 Öz güven Neden Önemli?

Öz güven, çocukların büyüdükçe karşılaşacakları zorluklar ve aksilikler karşısında en büyük savunmalarıdır. Stresle daha kolay başa çıkabilmelerini, anksiyete ve hayal kırıklıklarını daha kolay atlatmalarını sağlar.

Öz güven, bebeklik döneminde başlar ve zamanla kişinin kendi hakkında doğru kararlar almasını sağlar. Burada, çocuğunuzun öz güvenini oluşturmanıza yardımcı olacak, basit ipuçları bulacaksınız.

  1. Çocuğunuzu sadece başarıları için değil, gösterdikleri çabalar konusunda da övün. Sonuçta başaramamış olsa bile, gösterdiği çabalar için, onunla gurur duyduğunuzu söyleyin.
  2. Çocuğunuza sorumluluk verin. Verilen görevi tamamlamak, onlarda başarı duygusu uyandırır. Kendi başına bir şeyleri yapabiliyor olmak, çocukta öz güven duygusunu en çok arttıran şeydir.
  3. İyi Bir Model Olun. Aşırıya kaçmadan özeleştiri yapabilirsiniz. Ama onların önünde kendinizi küçük düşürecek davranışlardan kaçının.
  4. Çocuğunuza bol bol sevgi verin. Sevildiğini bilmek, kendini güvende hissetmek öz güveni arttırmanın en iyi yollarından biridir.
  5. Kararlarınıza ortak edin. Kendi seçimlerini yapmaları konusunda destek verin. Gideceğiniz yere uygun olup olmadığına aldırmadan giysilerini kendine seçtirin. Dışarıda yemek yenecekse, nereye gitmek istediği konusunda fikrini alın. Çocuğa ait alışverişleri kendi başınıza yapmayın. Almak istedikleri konusunda kararı çocuğa bırakın. Kimse görmüyor olsa da, iç çamaşırı ve çorapların dahi kendisine seçtirin.
  6. Birlikte zaman geçirin. Onunla birlikte olmaktan keyif aldığınızı hissettirin. Kendisini değerli hissetmesini sağlar.
  7. Olumlu davranışlarına odaklanın. Beceremediği şeyler konusunda eleştirmek yerine, başarılı olduğu konularda motive edin.
  8. Birlikte oyun oynarken kurallar konusunda ona danışın. Oyunu bilmediğinizi ve size öğretmesini isteyin. Kontrolü ona bırakın. Belki oyun sıkıcı gelecek, ama sizin bilmediğiniz bir şeyi biliyor olmak, kendine güvenini çok fazla arttıracak.
  9. Başarılı olduğu konularda, minik hediyelerle motive edin. Şımartacak ortam oluşturmadan, küçük ödüllerle, yeni bir şeyler başarma isteğini kamçılayın. Ödül anneden gelen bir öpücük ve takdir bile olsa, yeniden ödül kazanmak için daha fazla çaba gösterir.
  10. Övgüleriniz özel olsun. Yani sadece “Aferin” demek yerine, “Seninle gurur duyuyorum” kelimesini kullanın. Bu şekilde başka, sadece ona özel kelimeler bulun. Kendini özel hissettirin. “Bunu başarabildiğin için, beni çok mutlu ettin” vs. Bu tarz kelimeler öz güvenini arttırmak konusunda oldukça etkilidir.

Çocuğunuza sağlıklı bir özgüven kazandırmak, birkaç günde başarılabilecek bir şey değildir. İstikrarlı bir şekilde, tutumunuzu değiştirmeden davranmalısınız. Bu süreçte bir kez bile onu aşağılar, beceriksiz olduğunu söylerseniz, süreç sıfırdan, yeniden başlatılmak zorunda. Yeterince öz güvenli bir çocuk için, risk almalı ve sabırlı olmalısınız. Hayat yolunda, mutlu ve başarılı bir birey olabilmesi için, ebeveyn olarak bunu başarmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ