Ojeclub

Çocuk Büyütürken Sık Yapılan 6 Hata

Çocuk Büyütürken Sık Yapılan 6 Hata

Çocuk büyütürken en sık yapılan 6 hata. Çocuk eğitimindeki doğrular ve yanlışlar. Yaramaz çocuğun terbiyesi. Ağlayan çocuk için yapılması gerekenler.

Çocuk Büyütürken Sık Yapılan 6 Hata

Her anne-baba mükemmel çocuklar yetiştirmek ister. Çocuk yetiştirirken herkesin farklı teknikleri vardır. Bazı aileler cezalandırarak bazıları ise ödüllendirerek istediklerini yaptırmaya çalışırlar. Kullanılan yöntemler ne kadar farklı da olsa, hemen hemen her ebeveynin yaptığı ortak birkaç hata vardır.

1- “Hayır” Kelimesini Sık Kullanmak

Çocuk Büyütürken Sık Yapılan 6 Hata

Çocukların yaptığı yanlışlarda sert tonlarda “Hayır” demek neredeyse geleneksel bir yöntemdir. Ancak doğruluğu tartışılır. Siz mümkün olduğunca hayır kelimesini kullanmamaya çalışın. Çocuğa yaptığının neden yanlış olduğunu, doğru olanın ne olduğunu anlayacağı şekilde anlatın. Hayır kelimesini çok sık duyan çocuk, dünyanın olumsuz bir yer olduğunu düşünür. Normalden daha fazla agresif olur. Sizinle çok daha fazla inatlaşır. Çok daha fazla ağlar ve sizi daha fazla yorar.

2- Çok Yüksek Sesle Konuşmak

Çocuk Büyütürken Sık Yapılan 6 Hata

Çocuklar ailelerinin aynasıdır. Siz ne yapıyor, nasıl davranışlarda bulunuyorsanız, çocuklarınız da aynı şeyleri taklit edeceklerdir. Ses tonunuz her zaman alçak ve yumuşak olmalı. Çocuk alıştığı bu tonun dışına çok fazla çıkmaz. Ancak yüksek sesle konuşulan ve sürekli bağırılan bir ortamda yetişen çocuk da, aynı şekilde çok gürültülü olacaktır. Bu çocukla bir restorana ya da başka bir yere gitmek aile için pek de keyifli olmaz.

3- Hatalar ve Sonuçları

Çocuk Büyütürken Sık Yapılan 6 Hata

Çocuk yetiştirirken en önemli kural suç ve ceza dengesidir. Bir suç işlediğinde öncelikle yapmanız gereken uyarmaktır. Yaptığının yanlış olduğunu net bir şekilde anlatın. Konuşurken eşit durumda olun. Yani eğilerek onunla aynı boy seviyesine gelin ve gözlerinin içine bakarak anlatın. Asla ondan daha yüksekte durup parmak sallayarak bağırmayın.

Yaptığı hatayı uygun bir ses tonuyla anlattığınız halde bir süre sonra tekrarlarsa bu kez ceza verin. Yaptığının bir bedeli olduğunu bilmeli. Ceza çocuğu en sevdiği şeyden mahrum etmektir. Örneğin televizyonda en sevdiği şeyi bir süre izleyememesi, en sevdiği oyuncakla belirli bir süre oynamaması veya birkaç gün oyun parkına çıkamaması gibi cezalar verin.

Çocuğa verilecek ceza asla onu bir odaya kapatmak olmamalıdır. Bu çocuğun hiç istemediğiniz korkular edinmesine ve çok daha fazla saldırgan olmasına neden olur. Çocuğun en büyük korkusu anne babasından ayrılma korkusudur. Bu geçici bir süre için bile olsa çocukta travma yaratır. Çocuğunuza terbiye vermeye çalışırken ortaya çıkacak travmaları düzeltmek için çok uzun süre uğraşmak zorunda kalırsınız. Hatta profesyonel destek almak zorunda kalabileceğiniz durumlar dahi ortaya çıkabilir.

4- Ağlama Silahı

cocuk-buyuturken-sik-yapilan-6-hata6

Çocuk ailesini sürekli dener. Siz farkında bile olmadan çocuk en zayıf noktalarınızı sürekli ölçer. İstediğini yaptırmak için önce ısrar etme yolunu dener. Bunda başarılı olamazsa ağlama silahını kullanır. Bu tuzağa bir kez düşerseniz artık kurtulmanız çok zorlaşır. Eğer istediği şeyi size ağlayarak yaptırmaya çalışır ve siz de “Şimdi uğraşamayacağım, istediğini yapayımda sussun.” derseniz bunu sürekli kullanacaktır. Çocuk bir şeyi ağlayarak istediğinde, bu sizin zaten yapacağınız bir şey dahi olsa yapmayın. Bir kez bile istediğini ağlayarak elde etmesine izin vermeyin. Bu konuda anne ve baba uyum içinde olmalı.

5- Kıyaslamak

Çocuk Büyütürken Sık Yapılan 6 Hata

Çocuğunuzu başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayın. Bu ebeveynlerin en sık yaptığı hatalardan biridir. Çocuk başkalarıyla kıyaslanmaktan nefret eder. Kendi kardeşi dahi olsa, başka bir çocuğun ondan daha iyi olduğunu söylemeyin. Bu çok iyi niyetle yapılmış bile olsa ters teper. Çocuk kendine olan güvenini kaybeder. Nasıl olsa ben beceriksizim, ben daha iyisini yapamam duygusuna kapılan çocuk, herhangi bir şeyi başarmak için çaba göstermez. Yeteneklerini geliştiremez. İçine kapanır ve aşırı derecede kıskanç olur.

6-Yorgun ve Sinirli Olduğunuz Anlarda

cocuk-buyuturken-sik-yapilan-6-hata6

Hiç kimse mükemmel değildir. Elbette çok yorgun veya çok sinirli olduğumuz zamanlar olacak. Ya da şiddetli bir baş ağrısıyla boğuşurken, çocuğunuzun gürültülü bir şekilde oyun oynamasına dayanamayacaksınız.

Böyle zamanlarda derin bir nefes alın. Ortada çocuğu tehlikeye sokabilecek bir şeyler varsa kaldırın. Yanına gidin. Gözlerinin içine bakarak: “Anne (veya baba) biraz yorgun. Biraz daha yavaş oynayabilir misin” diye konuşun. Ortalıkta tehlike oluşturabilecek bir şey olmadığından emin olduktan sonra da bir süre uzanarak dinlenebilirsiniz.

Unutmamanız gereken tek şey, her çocuk ayrı bir bireydir. Her çocuğun farklı bir anlama yöntemi vardır. Bunu anne ve baba olarak en iyi siz bilirsiniz. Hiçbir çocuk bağırarak ya da vurarak terbiye edilemez. Bu yöntemler sadece çocukların yapmasını istemediğiniz şeyleri daha sık ve daha fazla yapmasına neden olur. Çocuğun davranışlarını gözlemleyin. Eksik olduğu noktalarda destek olun. Her çocuğun mutlaka kendine göre yaramazlıkları olacak. Ancak bunların alışkanlık haline gelmemesine dikkat edin. Ve bu 6 hatayı yapmamaya çalışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ