Ojeclub

Çocuklar İçin Alternatif Tedaviler

Çocuklar İçin Alternatif Tedaviler

Bitkisel ilaçlarla, çocuklar için doğal tedavi yöntemleri

Çocuklar hastalandığında, anneler hemen endişeye kapılır. Hemen doktora koşmak tek çare mi? Fazla ilaç kullanımı yetişkinler için bile büyük bir sorunken, küçücük bedenlerine sürekli ilaç yüklemek ne kadar doğru.

Tabii ki ateşli ve ağır hastalık durumlarında doktora danışılmalı. Ama küçük soğuk algınlıkları ya da basit yöntemlerle önlenebilecek durumlarda hemen antibiyotiklerde çare aramadan önce, neler yapabileceğimiz bir bakalım.

 Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi

Çoğu ebeveyn, çocuklarını hastalıklardan korumak için evde kapalı tutmakta ya da multi vitaminlerle desteklemeye çalışmakta. Günümüzde tüm hekimler, ilaçlar yerine düzenli bir beslenme ve sağlıklı uykunun, çocuk sağlığı için ilaçlardan daha etkili olduğu konusunda hemfikirler.

 Balıkyağı

Balık yağları omega-3 açısından zengindir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirirler. Çalışmalar, balık yağı alan çocukların, hastalıklara yakalanma konusunda kullanmayanlara oranla çok daha güçlü direnç gösterdiklerin ortaya çıkarmıştır. Balık yağı alırken cıva içermemesine dikkat edilmelidir.

 Probiyotikler

Yoğurtta bulunan yararlı bakterilerdir. Probiyotikler, bağırsaklarda doğal olarak bulunur. Yapılan tüm çalışmalar, vücuttaki probiyotiklerin arttırılmasının, bağırsak, mide, egzama, gıda alerjileri, ishal, astım vediş çürümelerine karşı koruyucu olduğunu kanıtlamıştır.

 Soğuk Algınlığı ve Grip

Çocuklarda grip, genellikle kirlenmiş oyuncaklar başta olmak üzere, kirli nesnelere dokunmak suretiyle ortaya çıkar. Bu durumdan korumak için, çocuklarımızın ellerini sık sık yıkamalarını sağlamalıyız.

 Öksürük

Geleneksel yöntem öksürük şuruplarıdır. Oysa öksürük şuruplarını pek çok yan etkisi vardır. Çocuklarda hiperaktiviteye ve kalp çarpıntılarına neden olur. Öksüren çocuğa ılık su içine karıştıracağınız bir kaşık ballı su içirin. Ilık su ve bal boğazını nemlendirerek çocuğu rahatlatır. Ayva suyu ve ya kaynatılmış ayva suyu da çok etkilidir. Eğer inatçı bir öksürükse, size sihirli bir yöntem önerelim. Bir adet küçük siyah turpu, üst kısmından bir huni şeklinde oyun. Açtığınız çukurun içine bal doldurun. Bir bardak üzerine oturtun. Birkaç saat bekledikten sonra bardağın içine dolmuş olan sıvıyı çocuğunuza içirin. Tüm öksürük şuruplarında çok daha etkili bir yöntemdir. (Alerjik durumlarda doktorunuza danışmadan kullanmayın)

Otlar

Altı aydan büyük çocuklar için, alternatif tedavi olarak otlar sıklıkla kullanılır. Öksüren çocuk için, kekik, okaliptüs, nane, çam gibi balgam söktürücü bitkilerin yağını kullanabilirsiniz. Bir fincan su içine bir damla damlatarak odasına koyun. Ya da bu sulandırılmış yağ ile sırt kısmına hafifçe masaj yapın.

 Emzik

  • Bebeğiniz için emzik, biberon gibi mikrop barındıran malzemeleri kullanmamaya özen gösterin.
  • Ayrıca emzikler bebeğin kulağına baskı yapar.

Bitkisel Çaylar

Çocuğunuz için ilk aklınıza gelecek yöntem bitki çayları olmalı;

  • Mide Rahatsızlıklarında: Papatya (Altıncı aydan sonra)
  • Boğaz Ağrısı: Meyan (Bir yaşından sonra)
  • Genel Hastalık Belirtileri: Yeşil çay (kafeinsiz) Şeftali ile karışık yeşil çay tercih edin.

Bu makale size yararlı oldu mu? Lütfen yorumunuzu bize yazın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ