Ojeclub

Çocuklar neden korkar?

Çocuklar neden korkar?

Bütün korkular kötüdür. Ama bir yandan da korkular bizim sigorta poliçelerimiz gibidir. Eğer korku duygumuz olmasa, her şeye paldır, küldür atlardık. Canımızın yanma korkusu önümüze bakmamızı, bir yere çarpmamamız gerektiğini söyler. Ölüm korkusu yüksekten atlamamamızı.

Korku aslında her yaşta içimizde var olan duygudur. Ancak herkesin farklı korkuları vardır. Bunlar çocukluk döneminden kalan korkular olabileceği gibi zaman içinde yaşanan kötü tecrübelerin de oluşturduğu korkular da olabilir.

Çocuklar korkuya karşı daha savunmasızdır. Onlar korkularını ancak sizin desteğinizle atlatabilirler. Çocuklarınıza destek olabilmek için, yaşadıkları şey hakkında öncelikle siz ebeveynler bilgi sahibi olmalı.

Ortak Çocukluk kaygıları ve Korkular

Çocuğunuzun anksiyeteleri zamanla değişir. İşte en yaygın çocukluk endişeleri ve farklı gelişim aşamalarında yaşaması muhtemel olan korkular;

Bebeklik korkuları

 • Yüksek sesler ya da ani hareketler
 • Büyük nesneler
 • Yabancılar
 • Ayrılma
 • Ev değişikliği

Okulöncesi Yıllardaki korkular

 • Karanlık
 • Geceleri yabancı sesler
 • Maskeler
 • Canavarlar ve hayaletler
 • Köpek gibi hayvanlar

Okul Yıllarında korkular

 • Yılanlar ve örümcekler
 • Fırtınalar ve doğal afetler
 • Evde yalnız olmak
 • Sinirli bir öğretmen
 • Korkunç bir haber veya TV programı
 • Yaralanma, hastalık, doktorlar ya ölüm
 • Başarısızlık ve reddedilme korkusu

Bebeklerde korkuların azaltılması için;

Bir bebeğin tüm dünyası, annesiyle güvenli ve sakin bir çerçevededir. Ani bir gürültü veya eve gelen bir yabancı bebeğinizi korkutabilir.

Yapmanız gereken onunla göz temasında olarak, sakin, yumuşacık bir sesle konuşma, onu okşamak, hafif ve yumuşak bir sesle şarkı söylemek bebeğin tüm korkusunu yok edecek, ona güven ve huzur verecektir. Gelecekteki kaygılarının azalması için de destek olacaktır.

Okul öncesi dönemde korkuların azaltılması için;

Okul öncesi dönemde çocukların dünyaları genişledikçe, yeni şeylere maruz kalmaları sonucunda yeni korkular da ortaya çıkmaya başlar. Somut olarak yaşadıkları günlük korkular dışında hayal dünyaları da gelişmeye başlamıştır ve soyut korkular da üretmeye başlarlar. Yapılan araştırmalar 4-5 yaş aralığındaki çocukların gerçekle hayali birbirine karıştırabildiklerini ortaya çıkarmıştır. Bu yaşlardaki bir çocuk karanlık bir dolabın içinde ne olduğunu merak ederken, onun dev bir mağara olduğunu, içinde de yaratıklar olduğunu hayal etmesi mümkündür.

Ona yardımcı olmak için, karanlık bir odaya birlikte gidin. Lambayı açmayın. Elinize bir fener alın. O feneri yakın, ona sarılın ve en tatlı sesinizle ona en sevdiği resimli romanı okuyun. Karanlığa alışacak, sizin yanınızda güven duyacak ve karanlığın korkulacak bir şey olduğunu unutacaktır. Buna bir süre devam edin ki korkusunu tamamen unutsun.

Köpekler de bu dönemin korkularından biridir. Çıkardıkları ses çoğunlukla ürkütücü gelir. Köpeğin sahibiyle konuşun. “Köpeğinize merhaba diyebilir miyiz” deyin. Köpeği siz okşayın. Köpek, kuyruğunu sallamaya başlayınca, “Şu anda senin ona dokunmanı istediğini, kuyruğunu sallayarak söylüyor” diyerek, hem köpeğin size bir zarar vermediğini görerek güven duyacak, hem de köpeğin onunla iletişim kurduğunu düşünerek dokunmak isteyecektir. Bir kez dokunduktan sonra, köpek korkusu ortadan kalkar ve en kısa zaman içinde eve bir köpek almanız için ısrar etmeye başlar.

Okul çağındaki çocuklarda korkuların azaltılması;

Gerçek dünyaya merhaba.

Artık annenin sıcak kucağından ayrılma zamanı. Bir taraftan dersler, yeni arkadaşlar ve yeni bir mekan.

Ya ödevimi unutursam?. Öğretmen kızarsa?

Uyku sorunları başladı… Sık nefes almalar, uykuya dalamama, ebeveynlerle uyuma isteği.

Her Yaşta Genel Kurallar,

Çocuğunuzun yaşı, ister 5 olsun ister 15. Çocuğunuz korkuyorsa, ona saygı gösterin. Neden niçin korktuğu konusunda sorguya çekmeyin. Sakin ve kendinizden emin görünün. Korkusu her neyse öğrenin ancak gündeme getirmeyin. O konuda konuşmayın. Aslında karanlıktan korkulmaz, ne var korkacak, bu yaşta korkulur mu gibi cümleleri asla kurmayın. Korkusunun kalıcı olmasına neden olursunuz. Tam aksine hiç konuşmadan, onunla uyumak istediğiniz, uyurken başını okşamak istediğinizi, bütün gün onu özlediğinizi ve baş başa vakit geçirmek istediğinizi söyleyin. Bir süre onu okşayarak uyuyana kadar yanında kalın. Birkaç hafta devam ederseniz korkusu tamamen ortadan kalkacaktır.

Ancak bu süreçten asla taviz vermeyin. Korkusu tamamen geçmeden, tek bir gece yalnız kalırsa, süreç yeniden başlar. Unutmayın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ