Ojeclub

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda anksiyete bozukluğu nasıl anlaşılır? Çocuklarda içe kapanık ve utangaçlığın nedenleri nedir. Çocuklarda arkadaşlık sorunlarının nedenleri nelerdir?

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuğunuzda anksiyete bozukluğu olabilir mi? Davranışları bazen sizi endişelendiriyor mu? Çocuğun normal olmayan her davranışı anksiyete bozukluğu işareti midir?

Anksiyete bozukluğu ebeveynler için yorucu ve uzun süre tedavi gerektiren bir hastalıktır. Çocuğunuzda anksiyete bozukluğu olup olmadığını merak ediyorsanız, bu yazı belirtileri hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacak.

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Anksiyete bozukluğu olan çocuklar kafalarında sürekli korku senaryoları üretirler. Sürekli annelerinin ya da babalarının öleceğini düşünürler. Bu nedenle çocuğu bırakıp dışarı çıkmakta zorluk yaşarsınız. Yanlarından bir an bile ayrılmanızı istemezler. Çocuk birkaç dakikalığına bile ebeveynlerini göremediğinde ciddi panik yaşar. Hatta fiziksel olarak hastalıklar bile ortaya çıkabilir.

Çocuklar sürekli olarak baş ağrısı, karın ağrısı veya yorgunluktan şikayet ederler. Diğer çocuklara göre çok daha sık hastalanırlar.

Uykuya dalmakta zorlanırlar. Anksiyete bozukluğu olan çocukları uyutmak gerçek anlamda büyük bir sorundur. Çok geç saatlere kadar uyanık kalmak isterler. Bu da ertesi gün daha yorgun olmalarına ve konsantrasyon sorunları yaşamalarına neden olur.

Anksiyete bozukluğu olan çocuklar hata yapmaktan çok korkarlar. Sürekli mükemmel olma gayreti içindedirler. Ödevlerini ya da yapmak zorunda oldukları şeyleri kusursuz ve eksiksiz yapmak için çaba harcarlar. Bu da yeni bir şey denemekten uzaklaştırır. Bilmedikleri ve daha önce karşılaşmadıkları her şeyden çekinir ve uzak dururlar. Bu çok eğlenceli gözükse bile.

Arkadaşlık konusunda sorun yaşarlar. Aslında diğer çocuklarla arkadaş olmak isterler ama cesaret edemezler. Kendilerini uzak durmak zorunda hissederler. Arkadaşlık kurmaları uzun sürer ve eğer bir çocuğa güven duyup arkadaş olduysa başka bir çocukla iletişime geçmezler. Bu reddedilme ve komik duruma düşme korkusu yaşamalarından dolayıdır.

Genellikle olumsuz düşüncelere sahiptirler. Ben beceremem, ben yapamam, eğer denersem başıma kötü bir şey gelir gibi sözleri çok sık duyarsınız.

Anksiyete bozukluğu olan çocuklarda ciddi bağırsak sorunları görülür. Yaşadıkları kaygılar nedeniyle bağırsak normal fonksiyonlarını yerine getiremez. Bu durumda olan çocuklarda kilo sorunları da ortaya çıkabilir. Kaygılar, sağlıklı beslenmelerine engel olur. Aşırı kilolu ya da aksine aşırı zayıf olurlar. Bağışıklık sistemleri de çok zayıftır.

Çocuğunuz aşırı derecede utangaç, çekingen, güvensizse; yukarıdaki durumlardan birkaçını gözlemliyorsanız, yardımcı olabilmek için bir çocuk psikoloğundan randevu almayı düşünmenizi öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ