Ojeclub

Çocuklarda gece altını ıslatma

Çocuklarda gece altını ıslatma. Neden gece altını ıslatır? Yatak ıslatma nasıl tedavi edilir? Ceza verilmeli mi? Sağlık sorunu olup olmadığını anlama yolları

Çocuklarda gece altını ıslatma

Çocuklarda gece altını ıslatma

Tıp dilinde ”enürezis” adı verilen, halk arasında ise ”alt ıslatma” yada ”yatak ıslatma” olarak bilinen durum, bir sağlık problemi veya psikolojik sorunlardan kaynaklı olabilir. Çocuklar genellikle 2-3 yaşlarında gündüz mesane kontrolünü kazanırlar. 3,5 ve 4,5 yaşları arasında ise gece kontrolünü kazanmış olurlar. 5 yaşından sonra mesane kontrolü hala sağlanamamışsa bir sorun var demektir. Bu sorun iki türlü ortaya çıkar;

1- Fiziksel sorunlar

Diyabet, çeşitli parazitler, böbrek ve mesane problemleri nedeniyle alt ıslatma problemi devam ediyor olabilir.

2- Psikoloik sorunlar

Baskıcı tutumlar, erken tuvalet eğitimi, kıskançlık, korku, ailevi sorunlar veya şiddet alt ıslatmaya neden oluyor olabilir.

Ayrıca genetik faktörler ve derin uyku da alt ıslatma nedenleri arasında yer alabilir.

Tedavi olarak uygulanabilecek destekleyici yöntemler

  • Gece yatmadan 2 saat önce sıvı alımı kontrol altına alınmalı. Gazlı içecekler, tuzlu yiyecekler ve kalsiyum alımından kaçınılmalı.
  • Yatmadan önce mutlaka mesane boşaltılmalı ve uyuduktan 2 saat sonra mutlaka uyandırılarak idrar yapması sağlanmalı.
  • Kesinlikle bez bağlanmamalı.
  • İdrar kaçırması durumunda giysi ve çarşaf değiştirilmesinde çocuktan yardım alınmalı.
  • Çocuğa ceza uygulanmamalı.

Not: Bunlar sadece destekleyici çözümlerdir. Tek başına yeterli olması pek mümkün değildir. Diğer tedavi yöntemleriyle birlikte uygulanması gerekmektedir.

Diğer tedavi yöntemleri

Psikoterapi

Alt ıslatma sorunu eğer psikolojik faktörlere dayalı ise, doktorunuz, aile terapisi, oyun terapisi ve bireysel tedavi önerebilir. Ayrıca bu sorunun çocuğun üzerinde yarattığı olumsuz (kendini kötü, suçlu hisstme) etkilerin de üstesinden gelinmesi gerekir.

Alarm tedavisi

Alarm uygulaması, çocuk idrar yaptığı anda alarm çalarak çocuğun uyanmasını sağlayacaktır. Böylece çocuk mesanesi dolduğu anda alarm çalmadan uyanmayı öğrenecektir. Bu yöntem özellikle uyanma sorunu olan çocuklarda en etkili yöntemdir. Her alarm çaldığında çocuk tuvalete götürülmelidir. Aile ve çocuğun motive olması çok önemlidir. En önemli başarısızlık sebebi ailenin uyumsuzluğudur.

İlaç tedavisi

Bu tedavi çocukta kaygı bozukluğu, depresyon gibi sorunlar varsa uygulanmaktadır. İlaç tedavisi çocuğun ruh sağlığını düzelterek, idrar torbasını genişletir, uyku derinliğini azaltır ve idrar salınımını azaltan hormonları arttırarak etkisini gösterir.
Bu yöntemleri denedikten sonra hala başarı elde edemediyseniz çocuğunuzu bir üroloji uzmanına götürünüz. Bu durumundan dolayı çocuğunuzu azarlamayın, ceza vermeyin, arkadaşlarının yanında utandırmayın. Bu davranışlar çocuğunuzun ruh sağlığını daha çok bozarak durumu daha da zor hale getirecektir.

Alt ıslatma sorununu çözmek adına aklınıza takılan soru işaretleri varsa, konu altına yorum yaparak diğer ziyaretçilerimize ve editörlerimize danışabilirsiniz. Aynı şekilde örmnek teşkil etmesi açısından başarılı veya başarısız kendi yöntemlerinizi de paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ