Ojeclub

Çocuklarda iştahsızlık

Çocuklarda iştahsızlık nedenleri. Yemek yemeyen çocuğa nasıl davranmak gerekir? Çocuklara yemeyi sevdirme yolları. Kilo kaybeden çocuklar için tavsiyeler.

Çocuklarda iştahsızlık

Çocuklarda iştahsızlık

1 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda iştahsızlık sık rastlanan bir durumdur. Bu yaştaki çocukların 3 – 4 ay kilo almamaları normaldir. Çocuğun açlığı, beynindeki iştah noktasıyla bağlantılıdır. Acıkmadığı zamalarnda yemeyi reddeder. Anneler çocuğun aç kaldığını düşünerek paniğe kapılırlar.

Yemek yemesini sağlamak için neler yapılabilir?

• Çocuğun iştah merkezine güvenin. Acıktığında yiyecektir. Siz sadece acıktığında ona dengeli besinler verin.

• Bazı çocukların iştahsızlık nedeni, yemekten önce yediği abur cubur yiyeceklerdir. Yemek aralarında sadece çok küçük atıştırmalıklara izin verin.

• Çocuğun, sizinle aynı miktarda yemesi gerektiğini düşünmeyin. Harcadığı enerji kadar yemek yer. Zorla yedirmeye kalkmayın. Gelecek yıllarda da devam edecek iştahsızlığı tetiklemiş olursunuz.

• Süt fazla kalori içerir. Aşırı süt vermeyin. Sabah – akşam birer bardak yeterlidir.

• Daha küçük porsiyonlarla servis yapın. Büyük porsiyonlarda yiyemeyeceği kadar yemek çocuğu suçluluk duygusuna iter. Tabağı bitirmek onun için büyük bir başarıdır. Bitiremediğinde ise üzüntü duyar.

• Yemek sırasında onunla sohbet edin. Yemek saatlerini keyifli hale getirin.

• Yemeğiniz bitse de masadan kalkmayın. Çocuğunuzun bitirmesini bekleyin Terk edilme hissi oluşur.

• Kendi başına yemeye teşvik edin. Böylece yemek onun için keyifli bir hal alır.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz

• Çocuk kilo kaybederse,

• 6 ay boyunca hiç kilo almadıysa,

• İshal ya da ateş gibi bir rahatsızlık olursa,

• Yemekten sonra kusuyorsa, zaman geçirmeden bir hekime başvurmalısınız.

“Ojeclub”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Çiğdem DİKMEN dedi ki:

  İyi günler, kızım 4 yaşında ve 14 kilo sabahları iştahsızlık yaşıyoruz. Ne önerebilirsiniz

  1. Ojeclub dedi ki:

   İyi günler. 4 yaşındaki bir kız çocuğunun 11 ile 20 kilo arasında olması normal kabul edilir. Bu nedenle kızınız normal kilo sınırları içinde.
   Sabah iştahsızlığı çocuklarda çok sık görülen bir durumdur Sabah kahvaltısını çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin çocuk krep seviyorsa krebi hazırlarken yemediği şeyleri (peynir, zeytin v.s.) krebin hamuruna katıp blenderde geçirerek farketmeden yedirebilirsiniz.
   Ayrıca sabah sizin kahvaltı alışkanlığınız yoksa çocukta da olmayacaktır. Kahvaltıya birlikte oturun. Birlikte yiyin. Yavaş yavaş kahvaltı alışkanlığı düzelmeye başlar.

 2. Dilek dedi ki:

  20:00 Çok erken ama biz 21:30 – 22:00 gibi yatırıyoruz. Çocukları 20’de yatırmak çok zor. Teşekkür ederim cevabınız için.

  1. Ojeclub dedi ki:

   Sabah kaçta kalktıkları da önemli. 6 yaş civarındaki çocukların 8 – 10 saat uyumaları gerekir. Başka sorularınız olursa yardımcı olmaktan mutlu oluruz. Sevgiyle kalın…

 3. Dilek dedi ki:

  İştah ile uyku arasında bağlantı olduğunu bir belgeselde izlemiştim. Sizce doğru mudur?
  Düzenli uyu iştahı artırıyor galiba. 6 yaşından sonra da öğlen uykuları sağlıklı olur mu?

  1. Ojeclub dedi ki:

   Merhaba. Düzenli uyku, çocuğun gelişmesinin her aşamasında çok önemli. Çocukluk dönemi hücrelerin en fazla çoğaldığı dönemdir. Vücudunun her parçası uyku sırasında gelişir. 6 yaşından sonra öğlen uyutmamanızı tazsiye ederim. Okul döneminde zorluk yaşar. Akşam 20.00 gibi uyutmanız yeterlidir.

 4. Seda dedi ki:

  İyi geceler oğlum 5yasina yaklaştı fakat daha sıcak yemek yesiremedim peynir zeytin fln hiç yok kokuyor diyor tukuruyor genetik olabilir ama yemediği için halsiz ve çabuk yoruluyor herşeyi denedim ama ne yaoacam bilemiyorum yediği şeyler sayili😢

BİR YORUM YAZ