Ojeclub

Çocuklarda Kabızlık ve Tedavisi

Çocuklarda Kabızlık ve Tedavisi

Çocuğunuz gözyaşları içinde banyodan çıkıp “Canım acıyor anne” dediyse, sebebi büyük ihtimalle kabızlıktır.

Kabızlığın Belirtileri Nelerdir:

  • Mide ağrısı ve şişkinlik,
  • Tuvaletini yaparken kanama
  • Altına kaçırma

Kabız çocuk, bazen ishal olarak sizi şaşırtabilir. Ama çoğunlukla, uzun aralıklarla tuvalete çıkar, dışkısı katı olur ve çok canı acır.

Sebepler farklılık gösterebilir. Okul tuvaletlerinden çekinmek, hatalı lazımlık eğitimleri, pis bir şey olduğunu düşünmesi, lifli gıdaların tüketilmemesi, bazı ilaçların yan etkileri kabızlığın başlıca nedenleridir.

Kabızlığın Tedavisi :

Kabızlığın başlıca üç temel tedavisi vardır.

Bir dışkı yumuşatıcı:  Bağırsakları temizlemek için uygulanır. Bu çocuklarda güvenlidir, ama çocuk doktoru gözetiminde kullanılmalıdır.

Çocuğa kabızlık için bir dışkı yumuşatıcı verirken, anneler genellikle yüksek dozaj verme hatasına düşer. Doktorunuzun önerdiği süre ve dozda kullanmanız gerekir

Bol sıvı tüketmek : Kabızlığın en büyük sebeplerinden biri az sıvı tüketmektir. Bu nedenle çocuğunuza bol bol sıvı vermelisiniz. Zeytinyağını da sık ve bol kullanmalısınız.

Yüksek lifli diyet : Nohut, mercimek, meyve ve sebze, yüksek lifli tahıllar, (porsiyon başına lif 3-5 gr), aşırı tuz tüketilmemesi, tereyağı, kefir ve yoğurt gibi probiyotik içeren besinler sindirimi kolaylaştırmak için faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ