Ojeclub

Çocuklarınızın Mutlaka Yemesi Gereken 10 Gıda

Çocuklarınızın Mutlaka Yemesi Gereken 10 Gıda

Çocuklarınızın Mutlaka Yemesi Gereken 10 Gıda, sağlıklı çocuk beslenmesi, çocuklara neler yedirmeli, çocuklar nasıl beslenmeli, çocuklarda zekayı arttırmak

Çocuklarınızın Mutlaka Yemesi Gereken 10 Gıda

Çocuklar, harcadıkları yüksek enerjiyi nedeniyle, yetişkinlerden daha farklı beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Hazır gıdalar, geçici olarak çocukların karnını doyurmanızı sağlar. Ancak gelecekte sağlıklı olmaları, daha az hastalanmaları, bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi, boylarının uzaması, zekalarının artması ve daha pek çok şey için sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

İşte Çocuklarınızı Sağlıklı Büyütmek İçin Mutlaka Yedirmeniz Gereken Besinler

1- Süt

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida1

Kalsiyum ve fosfor dişler, kemikler ve tırnakların gelişmesi için gerekli besinlerdir. Ayrıca süt, D, A, B2, B12 vitaminleri, çinko ve iyot ihtiyacını karşılar. İki yaşından sonra çocuklara süt ve süt ürünlerini mutlaka verin.

2- Yumurta

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida2

Yumurta, sağlıklı protein kaynaklarının başında gelir. Büyümekte olan çocuklar için çok önemli bir besindir.  B vitaminleri ile beyin gelişimini destekler. Folik asit, D vitamini, çinko, demir ve selenyum içerir. Büyüme çağındaki çocuklarınıza mutlaka yumurta yedirin. Eğer haşlanmış olarak yediremiyorsanız, başka alternatiflerle yedirmeye çalışın.

3- Brokoli

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida3

Brokoli iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Çocuklarda görmeyi geliştirir. Lif, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, folik asit ve B vitaminleri de içerir. Çocuklarınıza mutlaka brokoli yedirin. Eğer brokoliyi sevdiremediyseniz, çorbalarına ekleyin.

4- Yaban Mersini

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida4

Yaban mersini, büyüme çağındaki çocuklar için hem lezzetli hem de önemli bir gıdadır. Antioksidan açısından zengindir. Anti viral, anti ishal ve anti bakteriyel özelliği vardır. İçerdiği yüksek manganez kemikleri güçlendirir. C vitamini bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca, lif, folat, demir ve B vitaminleri içerir.

5- Yoğurt

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida5

Yoğurt, çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek, sindirim sistemini düzenlemek için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Ayrıca kalsiyum, protein, karbonhidrat, B vitamini, çinko ve forfor ihtiva eder. Çocukların yüksek enerji ihtiyaçlarını karşılar. Diş ve kemik gelişimini destekler. Yoğurdu direk yediremiyorsanız, bal veya meyvelerle karıştırarak mutlaka yedirin.

6- Patates

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida6

Patates, genellikle çocukların sevdiği bir gıdadır. Beta karoten ve görme sinirleri için gerekli olan diğer karotenoidler açısından zengindir. Ayrıca A, C, E vitaminleri, folat, kalsiyum, demir, lif ve sağlıklı karbonhidrat kaynağıdır.

7- Yulaf

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida7

Yulaf çocuklar için en iyi enerji kaynaklarından biridir. Kahvaltılar için de iyi bir seçenektir. Yulaf beynin gelişimine yardımcı olan B ve E vitaminleri, potasyum ve çinko gibi önemli maddeler içerir. Süt, yoğurt ve meyvelerle karıştırılarak yedirilebilir. Yulaf içeren bisküviler de yedirilebilir. Yeterli yulaf alan çocukların okulda daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

8- Peynir

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida8

Peynir, büyüme çağındaki çocukların bol miktarda yemeleri gereken önemli bir besindir. Peynir kalsiyum, protein, B12 ve fosfor içerir. Kolayca sindirilebilen proteinler vücudun inşası için gereken dokuları onarır. Diş çürüklerini önlemeye yardımcı olur.

9- Balık

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida9

Çocukların sağlıklı büyümesi için haftada iki kez balık yemeleri gerekir. Balık, zengin protein, B vitaminleri ve omega 3 kaynağıdır. Çocuklar tarafından kolayca sindirilir. Göz sağlığını destekler, kalbi sağlıklı tutar beyni geliştirir. Özellikle som balığı ve ton balığı çocuklar için en uygun balıklardır. Yeşil salata ile birlikte, çocuklarınıza mutlaka 3-4 gün arayla yedirin.

10- Kuru Fasulye

cocuklarinizin-Mutlaka-Yemesi-Gereken-10Gida10

Antioksidanlar, protein, kalsiyum, lif, B vitaminleri ve demir kaynağıdır. Çocuklara enerji verir, ruh sağlıklarını korur, kalbin sağlıklı olmasını sağlar.

Saydığımız tüm bu gıdalar, çocuk beslenmesi için olmazsa olmazdır. Mutlaka düzenli şekilde ve evde hazırlanarak yedirilmelidir. Gelişme çağındaki çocuklara ambalajlanmış gıdalar yedirmemeye dikkat edin. Mümkün olduğunca yemeklerini evde hazırlamaya dikkat edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ