Ojeclub

Deride Oluşan Ürün Alerjileri

Deride oluşan ürün alerjileri nasıl belli olur? Alerji belirtileri nelerdir? Kozmetik alerjisinden korunma. Parfüm, deodorant, makyaj malzemesi alerjileri.

Deride Oluşan Ürün Alerjileri

Derinin dış ortamla teması olan bir organ olması, alerjik deri hastalıklarının başlıca sebebidir. Alerji ile derinin üst tabakasında yer alan hücrelerden başlayıp daha derin tabakalarda yer alan hücrelerde meydana gelen bir dirençsizlik oluşur.

Deride Oluşan Ürün Alerjileri

Kozmetik kapsamına giren ürünlerin sıkça alerjiye yol açtıkları tespit edilmiştir. Kozmetik ve diğer kimyasal maddeler temas yoluyla deri alerjisine sebep olurlar. Suni kokular, ürün ömrü uzatıcı koruyucular, suni renklendiriciler, sentetik yağlar içeren ürünler alerji sebebidir.

Alerji deri yüzeyinde pullanma, kaşıntı, kızarıklık, su toplaması yapabilir. Bu durumda cilt soğuk su ile yıkanmalı ve üzerine hiçbir şey sürülmemelidir.

Dışarıdan deriye temas eden maddelerin yol açtıkları alerjiyi ikiye ayırabiliriz.

1- Herhangi bir maddeye cildin gösterdiği tepki;

Uygulamadan 48 saat sonra, yani ilk kullanımda değil, daha sonraki kullanımlarda ortaya çıkan bir alerji söz konusudur. Yarma testi adı verilen bir testle cildin alerjik yapısını belirlemek mümkündür. 24 çeşit madde küçük flasterlerle cilde uygulanır ve 48 saat beklenir. Sonuçta alerji yapan maddeyi bulmak mümkündür.

2- Maddenin kendisinin tahriş edici özellikte olmasından kaynaklanan tepki;

Alerji kişinin cildinin hassasiyetinden değil kullanılan maddelerden kaynaklanır. Kullanılan ürün içindeki herhangi bir hammadde tahriş edici özelliği nedeniyle alerjinin ortaya çıkmasına neden olur.

Nasıl Korunmalı

  • Bazı kozmetikler güneşle karşılaşınca alerjiye yol açan fotoaktif maddeler içerir. Bu nedenle güneşlenirken kozmetik ürünleri dikkatli kullanılmalıdır.
  • Alerjik cildi olanlar ürün üzerinde hypoalerjenik ibaresi olan ürünleri kullanmamalıdır.
  • Alerji riski her cilt için söz konusu olduğundan anti-alerjik ürünlerden söz etmek mümkün değildir. Hipoalerjenik kozmetiklerde bu risk çeşitli uygulamalarda minimuma indirilmiştir. Duyarlı ciltler için ürün alırken önce denenmeli veya en küçük boyları tercih edilmelidir. Kullanmadan önce ürün kolun iç kısmına veya bileğe sürülmeli ve 48 saat içinde oluşacak etkilere karar verilmelidir. Emin olmak için altı gün boyunca kullanmak doğru olur.

Ojeclub

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ