Ojeclub

Disleksi Çocuğa Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Disleksi Çocuğa Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Disleksi Çocuğa Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz, disleksi olan çocuğa nasıl davranmalı, disleksi çocuklar okulda nasıl daha kolay  öğrenir, okulda disleksi

Disleksi Çocuğa Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Disleksi olan çocuğunuza yardımcı olabilmek, onu bir adım ileri götürebilmek için unutmamanız gereken 5 kural var. Bu 5 kuralı ihmal etmeden uygularsanız, çocuğunuz diğer çocuklarla arasındaki mesafeyi daha kolay kapatabilir.

Sevgi Dolu ve Sabırlı Olun

Çocuğunuza karşı her zaman sabırlı ve sevgi dolu olun. Evet disleksi olan bir çocukla uğraşmak sinirlerinizi bozabilir. Çocuğunuz okuldaki, ya da çevredeki diğer çocuklar tarafından yetersiz görülebilir. Hatta alay edilebilir. Bu durum çocuklar için oldukça üzücü ve yıpratıcıdır. Kendilerine olan güvenlerinin daha da azalmasına neden olur.

Bu durumda ebeveynlerin sevgi ve desteği onlar için çok önemlidir. Sabırla ve şefkatle onların kendine olan güvenlerini arttırmaya çalışmalısınız. Ancak şefkat sınırsız olmamalı. Eğer çocuk hastalığını kullanmaya başlarsa durum çok daha içinden çıkılmaz hale gelir. Anne ve babanın hastalıkları yüzünden çocukların her istediklerini yapmaları, zamanla istekleriyle başa çıkılmaz bir duruma gelebilir. Dışarıda mutlu olamayan çocuk, evde ebeveynlerin sınırlarını zorlamaya başlar.

disleksi-cocuga-nasil-yardimci-olabilirsiniz2

Tutarlı Olun

Davranışlarınız her zaman tutarlı olsun. Bu hem anne hem de çocuk için yorucu olacak elbette. Ancak bu durumla başa çıkabilmeniz için en gerekli kurallardan biri. Günlük, haftalık, aylık hatta yıllık programlar hazırlamalı ve bu programlara taviz vermeden uymalısınız. Bu düzeni oturtana kadar her iki taraf da çok fazla yorulur. Ama düzenli bir program oturtulduğunda, artık her şey çok daha kolay olacak unutmayın.

Kararlı Olun

Tutarlı olmakla birlikte, kararlı olmak da çok önemlidir. Öğrenmekte güçlük çektiği konularda yılmadan tekrar yapın. Ancak bu tekrarlamalar sürekli ve arka arkaya değil, fark etmediği anlarda, oyun aralarında, hissettirilmeden yapılmalı. Örneğin, yabancı dil öğrenme konusunda sıkıntı yaşamanız çok normal. Kelimeler kararlı bir şekilde tekrarlandığında, çocuğun aklında kalma olasılığı çok daha fazla. Öğrenmesi gereken kelimeleri oturup sürekli tekrarlamasını istemek bir sonuç vermez. Ama oyun arasına kelimeler sıkıştırırsanız hem eğlenceli hale getirmiş, hem de daha kolay öğrenmesini sağlamış olursunuz.

Çocuk sizinle birlikte zaman geçirmekten hoşlanır. Seveceği aktiviteleri yaparken araya öğrenmesi gereken kelimeleri çaktırmadan sıkıştırın. Hem birlikte bir şeyler yaparak keyifli vakit geçirmiş, hem de öğrenmesi gereken kelimeleri unutmayacağı şekilde öğretmiş olursunuz.

disleksi-cocuga-nasil-yardimci-olabilirsiniz1

Affedici Olun

Kendinizi affedin. Her gece yatağa suçluluk duygusu ile girmek ne size ne de çocuğunuza bir fayda sağlamaz. Çocukları disleksi olan annelerde görülen ortak sorun, annenin çocuğun başarısızlıkları konusunda sürekli kendini suçlamasıdır. Oysaki çocuğun problemlerini daha kolay aşabilmesi için güçlü olmak zorundasınız. Gün içinde herhangi bir sebeple atladığınız bir şey olduysa, bir sonraki gün telafi edebilirsiniz. Elbette güçlü olmak için kendinize de zaman ayırmanız gerekir. Bu sebeple artık kendinizi suçlayıp durmaktan vazgeçin ve kendinizi bu günlük affedin.

Eğlenin

Hayatta eğlenmenin çok önemli bir yeri olduğunu unutmayın. Birlikte alışverişe, sinemaya, tiyatroya, yürüyüşe gidin. Birlikte hoş vakit geçirebildiğiniz ne varsa yapın. Karamsar olmak yerine mutlu olmanın yollarını birlikte bulun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ