Ojeclub

Doymuş Yağ ve Doymamış Yağ Nedir

Doymuş Yağ ve Doymamış Yağ Nedir

Yiyecekler ve sağlıklı yaşam ile ilgili birçok üründe ve tanıtımda bu yağ terimleri karşımıza çıkar; “Doymuş yağ ve doymamış yağ”. Peki nedir bu doymuş yağ ve doymamış yağ? Öncelikle kısaca, kafa karıştırmadan bu terimlerin ne anlama geldiğinden bahsedelim ve sonrasında da meraklısı için detayları ekleyelim.

Doymuş yağ ve doymamış yağ nedir? (kısaca)

Kısaca doymuş yağ ve doymamış yağ;

 • Vücut tarafından tüketilen yağların asitleridir.
 • Tüm yağ asitleri azot, karbon, oksijen, hidrojen gibi atomlar barındırır.
 • Yağ asitlerinin barındırdıkları atomlar, asidin doymuş yada doymamış yağ olduğunu belirler.

Vücut tarafından tüketilen tüm yağlar yağ asidine sahiptir, oksijen, karbon, hidrojen ve azot gibi atomlar barındırırlar. Bazı yağ türleri, yağ asitleri içerisindeki karbon atomunu komşu elementler ile paylaşırlar. Bu paylaşım durumu, yağ asidinin doymuş yağ mı, yoksa doymamış yağ mı olduğunu belirler.

Yağ asidi içerisindeki karbon atomunu komşu elementler ile paylaşan yağlara doymamış yağ denir.

Yağ asidi içerisindeki karbon atomunu 2 element veya daha fazla paylaşmamış olan yağlara ise doymuş yağ denir.

Doymuş ve Doymamış yağ örnekleri

Beslenme çeşitliliğimiz içerisinde özellikle tükettiğimiz hazır gıdalar içerisinde sık sık doymuş ve doymamış yağlara rastlarız. Ambalajlı ürünlerin “içindekiler” kısmında bu yağların oranı verilir.

Tükettiğimiz doymuş yağ örnekleri;

 • Genellikle hayvansal ürünlerden elde edilen yağlar doymuş yağ örnekleri olsa da balık yağları doymamış yağ örneğidir.
 • Margarin,
 • Tereyağı,
 • Kuyruk yağı.

Tükettiğimiz doymamış yağ örnekleri;

 • Genellikle bitkisel ürünlerden elde edilen yağlar doymamış yağ örnekleridir.
 • Balık yağı,
 • Ayçiçek yağı,
 • Zeytin yağı,
 • Fındık yağı,
 • Soya yağı,
 • Tüm diğer bitkisel yağlar.

Tekli ve çoklu doymamış yağlar

Yağ asitelerinin doymuş ve doymamış olmasını belirleyen unsurun, yağ asidinin komşu elementlerle paylaşımı olduğunu bu içeriğin başında belirtmiştik. Asitlerin tekli ve çoklu olup olmadığını belirleyen unsur da paylaşımdır ve bu nedenle doymuş yağlarda tekli veya çoklu kavramı yoktur.

Yağ asidi zincirinde tek bir atomu paylaşan doymamış yağlara tekli doymamış yağ denir.

Yağ asidi zincirinde birden fazla atomu paylaşan doymamış yağlara ise çoklu doymamış yağ denir.

Doymuş ve Doymamış Yağların Sağlığa Etkileri

Doymuş yağ ve doymamış yağın ne demek olduğunu bilmesek bile çoğumuz şimdiye kadar hayvansal yağların kolesterol hastaları ve kalp, damar sağlığı açısından risk oluşturduğunu biliyor olmalıyız. Hayvansal yağların kolesterol ve kalp, damar sağlığına etki etmesinin nedeni, doymuş yağ asidine sahip olmalıdır. Doymuş yağ asitleri içerisinde hidrojen barındırır ve tüketildiğinde vücutta kolesterol artışına neden olabilir.

Doymamış yağ asitleri ise genel olarak daha masum görülür ve doymamış yağ asitlerinin sağlığa faydalı olduğu düşünülür. Genellikle sağlıklı yaşam için yapılan diyetlerde doymuş yağ ile doymamış yağlar yer değiştirir.

Ancak her bireyin metabolizması, bağışıklığı ve sindirim sistemi farklı olduğundan dolayı, bir uzman veya doktora danışmadan yağ diyeti yapılmamalıdır. Çünkü insan vücudunun yağlar ve yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Zararlı olarak görülen yağ asitleri bazı durumlarda insan sağlığı için faydalı da olabilir.

Örneğin kalp sağlığı için diyet uygulayan birisi yağlardan uzak durarak, balık yağından edinebileceği omega 3 vitamininden yoksun kalabilir. Benzer şekilde sağlık için daha faydalı olduğu düşünülen doymamış yağlar da sindirim sisteminde sorun yaşayan biri tarafından tüketildiğinde faydadan çok zarar verebilir.

Doymuş ve doymamış yağlar hakkında bilgi ve tecrübelerinizi yorum kısmına ekleyerek paylaşabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ