Ojeclub

Düzenli Koşu Yapmanın Yararları

Düzenli Koşu Yapmanın Yararları

Yaşadığınız yerde, sabah ve akşam koşan birçok kişi görürsünüz. Koşu beden sağlığını ve esnekliği arttırır. Kardiyovasküler ve solunum sisteminizi güçlendirir.

Obezite, diyabet, kalp hastalıkları, tansiyon, felç, kanser ve daha pek çok sağlık sorununu koşarak engelleyebilirsiniz. Fiziksel sağlık haricinde, duygusal ve zihinsel sağlığınız da artar.

Yeni başlayanların haftada her gün koşması daha uygundur. Koşmaya başlamadan önce, kaslarınızı hazırlamak için germe egzersizleri yapmanız ağrılarınızı azaltır.

Düzenli Koşmak Nelere Faydalıdır?

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

duzenli-kosu-kilo

Haftada en az 3-4 kez 30 dakikalık koşular kilo vermenize, yağlarınızı yakmanıza yardımcı olurken kilo almanızı da engeller.

Kaliteli Bir Uykuya Yardımcı Olur

duzenli-kosu-uyku

Eğer uyku problemleriniz varsa, düzenli koşu uyku kalitenizi kesinlikle arttırır. Yapılan tüm araştırmalar, düzenli koşu ve aerobik hareketlerinin, uykusuzluk tedavisinde olumlu sonuçlar verdiğini gösteriyor. Depresif belirtiler ortadan kalkar, gün boyu canlı ve dinç olurken, gece uykuya dalmak kolaylaşır. (Uyku sorunlarınız için Okuyun)

Eklem ve Kemik Sağlığına Etkileri

duzenli-kosu-eklem

Koşu yapmak eklemlerinizi ve kemiklerinizi güçlendirir. Özellikle bacak ve kalçalarda kemik mineral yoğunluğunu arttırır. Düzenli koşu yapan kişilerde osteoporoz ve artrit hastalıklarına rastlanmaz. Koşu yapmak kemik kırılmalarını da azaltır. Ancak doğru ayakkabı seçimine dikkat etmelisiniz.

Beyin Gücünü Arttırır

duzenli-kosu-beyin

Tüm egzersizlerin, beyin işleyişi üzerinde olumlu etkileri vardır. Koşu, beyne giden oksijen miktarını arttırarak, hafızayı güçlendirir. Alzheimer hastalıklarını önlemek üzere yapılan araştırmalarda, düzenli koşu yapan kişilerde, yaşlılık döneminde beyin aktivitelerinin çok daha sağlıklı olduğu sonucuna varılmıştır.

Kalp Hastalıklarını Önler

duzenli-kosu-kalp

Kalbimiz düzenli çalışan bir kastır. Düzenli koşmak kan akışını hızlandırdığı için, kalp daha düzenli çalışır. Kötü kolesterol azalır. Tansiyon riski ortadan kalkar. Koşu yapmayı alışkanlık haline getirmiş olan kişilerde kalp krizi görülmez.

Ancak mevcut bir kalp rahatsızlığınız ya da tansiyon probleminiz varsa, herhangi bir egzersize başlamadan önce, mutlaka doktorunuza danışın.

Depresyon ve Anksiyeteye Karşı

duzenli-kosu-stres

Fiziksel egzersizler, depresyon ve kötü ruh halinden kurtulmak için oldukça etkilidir. Egzersiz sırasında, vücutta endorfin salınımı artar. Bu da kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Endişelerinizin azalmasını sağlar. Ayrıca koşu sırasında, etrafınızdaki kişilerle kuracağınız arkadaşlıklar sayesinde sosyalleşir, sıkıntılarınızdan uzaklaşmış olursunuz.

Kanser Riski Azalır

duzenli-kosu-kanser

Düzenli koşu yapan kişilerde, kanser hastalıklarına yakalanma oranı yok denecek kadar azdır. Özellikle de akciğer, meme, kolon, prostat, mide ve yumurtalık kanserlerine karşı, vücut direnci artar. Erken yaşlarda başlanan koşu aktivitesi yaşam boyu sizi kansere karşı korur.

Stresi Ortadan Kaldırır

 

Düzenli koşu yapan kişilerde, karamsarlık, stres ve endişe oluşmaz. Salgılanan endorfin, mutlu olmanızı sağlayacağından, kafanızda kötü düşünceler oluşmasına engel olur. Sağlıklı oksijen alımı da beynin daha düzgün çalışmasını sağlayarak, sakin olmanıza ve kaygılardan uzaklaşmanıza yardımcı olur. Hatta, stresten dolayı oluşan baş ağrılarınız da büyük oranda azalır.

Diyabeti Önler

duzenli-kosu-diyabet

Eğer tip 2 diyabete genetik yatkınlığınız varsa, hemen bugün koşmaya başlamalısınız.

Koşmak kilo almanıza engel olacağı gibi, aynı zamanda insülin direnci ve kan şekeri kontrolünü arttırır. Ancak eğer insülin kullanıyorsanız, herhangi bir egzersize başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Cilt Sağlığına Etkisi

duzenli-kosu-cilt

Düzenli yapılan koşu, sağlıklı ve ışıldayan bir cildin ardındaki sırlardan biridir. Koşarken vücudumuz terleyerek vücuttaki toksinleri atar. Buna ek olarak, yediklerimizin daha iyi sindirilmesini sağlar. Ciltte kan akışı ve oksijen artar. Bu da cildin parlamasını ve nem dengesini korumasını sağlar.

Ancak koşarken cilt sağlığımızı korumak için, 10.00 ve 16.00 arasında koşmamalısınız. Bu saatlerde güneşin zararlı ışınları cildinize zarar verir. Ayrıca koşu sırasında cildinizde makyaj olmamalı. Makyaj gözenekleri tıkayarak, cildin oksijen almasına engel olur.

Koşu yaptıktan sonra ılık bir duş almayı da ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ