Ojeclub

Egzersiz Sonrası Kas Ağrılarından Kurtulmak

Egzersiz Sonrası Kas Ağrılarından Kurtulmak

Egzersiz sonrası kas ağrılarından kurtulmak için neler yapılabilir? Nasıl tedavi edilir? Spor sonrası ağrıları azaltmak için yöntemler. Spor ağrıları.

Egzersiz Sonrası Kas Ağrılarından Kurtulmak

Egzersiz sonrasında kas ağrıları olabilir. Nedeni, yoğun egzersiz sırasında oluşan bağ dokusu iltihabıdır. Ağrılar genellikle 12-24 saat içinde ortaya çıkar. 2-3 gün devam edebilir. Bu normal bir durumdur.

Peki ağrıları azaltmak için neler yapılabilir?

Üzerine Gidin

Kas ağrılarını azaltmak için hafif aerobik egzersizleri yapın. Bu kaslardaki ağrının azalmasına yardımcı olur. Hafif egzersiz sırasında kaslara daha bol oksijen ulaşarak rahatlama sağlar.

Beslenme

Kas ağrılarını azaltmakta beslenme önemli bir yer tutar. Sertleşen kasları yumuşatmak ve ağrıları azaltmak için protein ve karbonhidrat tüketmeniz gerekir. Ayrıca su kaybınızı azaltmak ve toksinleri atmak için bol miktarda sıvı tüketmelisiniz.

Soğuk Uygulayın

İltihapları azaltmak ve ağrıları geçirmek için, egzersizden hemen sonra kaslara soğuk uygulamak rahatlamasına yardımcı olur. Buzdolabında soğutacağınız birkaç havluyu 20 dakika kaslarınızın üzerine koyun. Isınınca diğer havluyla değiştirin.

Sıcak Uygulama

Ağrılar başladıysa, kaslardaki sertlikleri yumuşatmak için sıcak havlu uygulayabilirsiniz. Sıcak bir banyo da rahatlamanıza yardımcı olur. Banyo sonrasında kas gevşetici kremler sürmek ağrının azalmasını hızlandırır.

Sıcak ve Soğuk Şoklar

Ağrılardan kurtulmak için, sıcak ve soğuğu ard arda uygulamak da oldukça etkili bir yöntemdir. 1-2 dakika sıcak su ardından birkaç saniye soğuk su uygulamasını tekrarlayarak yapın.

Masaj

Kasları rahatlatan en keyifli yöntemdir. Kas gevşetici bir kremle yapılacak masaj, kaslarda kan dolaşımı ve esnekliği arttırır.

Egzersiz Sonrası Kas Ağrılarından Kurtulmak

Kas Ağrılarını Önlemek

Yoğun kas ağrılarının temel nedeni vücuda bir anda alışık olmadığı kadar enerjiyi harcatmaktır. Egzersize başlamadan önce bir program belirleyin. Egzersizin şiddetini yavaş yavaş arttırın. Belirlediğiniz programa sadık kalın.

Egzersize başlamadan önce, kendinize uygun ısınma hareketleri yapın. Vücudu ısıtmadan yapılan yoğun egzersizler kas ağrılarına neden olmasının yanında, vücudunuza daha ciddi zararlar da verebilir. Bu nedenle ısınmadan yoğun egzersiz yapmaya kalkışmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ