Ojeclub

Evinizin havasını temizlemenin yolları

Hava kirliliği yalnızca Büyükşehirlerde veya dışarıda değil. Evimizin içinde de hava kirliliği mevcut. Üstelik evlerdeki kirlilik astımdan, alerjiye birçok hastalığı da tetikliyor ve özellikle çocukları çok kolay etkiliyor.

Evinizin havasını temizlemenin yolları

Evinizin havasını temizlemenin yolları

Günümüzde hava kirliliği tehlike sınırlarını çoktan aştı. Evinizdeki havanın dışarıdan daha fazla kirli olduğunu biliyor muydunuz?

Evlerimizdeki hava, dış ortamdan 5 kat daha fazla kirli ve toksik maddeler içeriyor. Alerjik hastalıklar her geçen gün artıyor. Neredeyse her yeni doğan bebek, alerjik hastalıklarla doğuyor. İlaç kullanımı da aynı oranda her geçen gün artıyor.

Hayatımız için en önemli şeyi dikkatimizden kaçırıyoruz. “Nefes”

Etrafımızdaki her şey kirli. Oturduğumuz kanepe, ayağımızdaki terlik, giysilerimiz. Temizlik için kullandığımız her ürün zararlı kimyasallar içeriyor ve bu kimyasallar kapalı mekanlarda çok daha tehlikeli. Oluşan toksik maddelerin sürekli solunması ise; öksürük, kaşıntı, gözlerde sulanma ve astım gibi rahatsızlıklara neden oluyor.

Kişisel bakımımızda kullandığımız ürünlerdeki kimyasallar ve sigara kullanımı da soluduğumuz havayı kanserojen hale dönüştürüyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ise ortaya ölümcül sonuçlar çıkabiliyor.

Yaşadığımız mekanlardaki bu kirli havayı değiştirmek mümkün. Hem de tamamen doğal yollarla. Bu yazı ile evlerinizdeki havayı en doğal yollarla nasıl temizleyeceğinize dair birkaç bilgi derlendi.

Havalandırın

Evinizin hava kalitesini arttırmak için yapacağınız ilk şey bol bol havalandırmaktır. Sıcak havalarda akla ilk gelen seçenek, pencereleri açmak ve temiz havayı içeri almak olacaktır. Ancak havanın çok soğuk olduğu günlerde bu pek geçerli bir yöntem değil elbette.

Uçucu yağlar kullanın

Tarçın, kekik, biberiye, karanfil yağı gibi uçucu yağlar ortamdaki nemi alır. Rutubet ve küf oluşumunu azaltır. Özellikle nemli alanlarda küçük dekoratif kaplar içine koyacağınız yağlarla ferah bir hava sağlayabilirsiniz.

Çam, tarçın, okaliptüs, limon ve greyfurt yağları antiseptik özellikte olup evdeki mikropları temizler. Araştırmalar uçucu yağların havadaki bakterileri yüzde 99 oranında yok ettiğini ortaya çıkarmıştır. Uçucu yağları tüm aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Mutfak aspiratörlerini unutmayın

Mutfaklarda pişen yemekler ve kullanılan doğal gaz, ortamı en çok kirleten etkendir. Yemek pişirirken aspiratörü mutlaka kullanın. Bu mutfakta oluşan hava kirliliğini önler ve nem dengesini sağlar.

Banyolardaki rutubeti giderin

Duştan sonra banyoyu havalandırmak, varsa banyo fanını bir süre açık tutmak ve duşta biriken suyu bir bezle almak, oluşacak küf kokusunu azaltır.

Kokulu Mum Yerine Balmumu

Tüm kadınlar renkli ve kokulu mumları sever. Ancak bu mumlarda petrol türevli parafin kullanılır. Özellikle hoş kokusu nedeniyle tercih ettiğiniz mumlar, evinizdeki havayı düzeltmekten çok yaydıkları toksik maddelerle çok daha fazla kirletir. Bu mumlar yerine bal mumunu tercih edin. Balmumu neredeyse hiç duman çıkarmadan yanar. Ortamdaki toz ve alerjenleri de azaltır. Özellikle astım hastalarının mutlaka kullanmaları gerekir.

Tuz Lambası

Tuz lambaları dekorasyon için kullanılmaya başladı. Ancak tuz lambaları sadece bir dekorasyon malzemesi değil, evlerdeki havayı en fazla arıtan objelerdir. Havadaki zararlı maddeleri, alerjenleri önemli oranda azaltır. Pembe Himalaya tuzundan yapılan lambalar ortamdaki toksinleri yok ederek havayı temizler. Özellikle yatak odalarında, çocukların odalarında kullanılması, uyku sırasında solunan hava kalitesini arttırır. Tuz lambasının natürel rengi ile yaydığı ışık uykuya dalmayı da kolaylaştırır. Tuz lambalarının ilginç bir yönü de lamba kapalıyken dahi etkilerini sürdürüyor olmalarıdır.

Halılarınız Temiz Olsun

Evlerimizde kullandığımız halılar en büyük tehdittir. Halıları mümkün olduğunca sık temizlemek gerekir. Hatta mümkünse halı yerine yıkanabilir dekoratif kilimler kullanın. Çocuk odalarında asla halı kullanılmamalıdır. Halı dezenfeksiyonuna dikkat etmek, evin havasının yüzde 60 oranında temizlenmesini sağlar.

Son Olarak Sigara

Sigara kullanıyorsanız bir an önce bırakın. Evin içinde asla sigara içmeyin. Misafirlerinizin içmesine de izin vermeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ