Ojeclub

Fibromiyalji Nedir?

Yataktan güçsüz uyanmak. Kadınlarda boyun ve omuz kaslarındaki sürekli ağrı. Fibromiyalji nedir, kimlerde görülür? Fibromiyalji’nin belirtileri ve tedavisi.

Fibromiyalji Nedir?

Genç ve orta yaşlı kadınların ney olduğunu anlaması uzun süren ve doktor doktor gezdiren yorgunluk hastalığı. FM yada FMS olarak bilinen Fibromiyalji beraberinde pek çok psikolojik ve hormonal sorunu da getiriyor.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji (FMS) aşırı yorgunluk, vücutta boyun, omuzlar, sırt ve kalçalarda uykudan uyandıracak derecede sürekli ağrı, uykusuzluk, hafıza sorunları ile görülen kronik bir romatizmal hastalıktır.

Fibromiyalji Kimlerde Görülür

Hastalık sıklıkla orta yaştaki, en ufak sorunları dert eden, etrafındaki insanlardan çok fazla beklenti içinde olan, aşırı stresli ve mükemmeliyetçi kadınlarda görülür.

Nedeni bilinemeyen fibromiyalji konforlu bir uykuya engel olduğundan, hastalar sabah uyandıklarında dahi aşırı yorgun ve huzursuz olurlar. Stres, endişe, romatizmal hastalıklar ve hormonal dengesizliklere bağlı olabileceği düşünülmektedir. Eklemler ve kaslarda aylar süren ağrı, hastalığın teşhisindeki ana belirtilerdir.

Ağrı vücudun çeşitli yerlerinde görülür. En sık ağrıyan yerler boyun, bacaklar, kollar, kalça, diz, dirsekler ve göğüslerdir.

Uyku sırasında dinlenemeyen hastalar, panik atağa eğilimli olur ve sıkça yakın zamanları unutma sorunu yaşarlar. Mutfaktan bir şey almak üzere gidip, ne almaya geldiğini unutma durumu gibi görülen kısa zamanlı unutkanlıklar, uykusuzluk ve sürekli ağrı sonucunda ortaya çıkar.

Yaşanan sıkıntıların oluşturduğu gerginlik baş ağrılarına da neden olmaktadır. Gün içinde ellerde ve ayaklarda karıncalanmalar görülebilir. Eller ve ayaklar aşırı şekilde üşür. Hastalık soğuğa karşı tahammülsüzlük oluşturur.

Fibromiyalji hastalarında, psikolojik sorunlar da sıkça ortaya çıkar. Hastaların yüzde 50’sinde depresyon ve panik atak rahatsızlıkları görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ