Ojeclub

Geç konuşan çocuklar daha mı zeki?

Geç konuşan çocuklar daha mı zeki? Bebekler ne zaman konuşmaya başlar? Konuşmama nedenleri nedir? Endişelenmek gerekli mi? Erken konuşması için ne yapılabilir?

Geç konuşan çocuklar daha mı zeki?

Geç konuşan çocuklar daha mı zeki?

Einstein sendromu olarak bilinen, geç konuşan çocukların daha zeki oldukları fikri gerçekten doğru mu?  Ya da geç konuşan çocukların aileleri endişelenmeli mi?

Bu konuda ebeveynlerin kafasının karışık olması normaldir. Yaşıtları yavaş yavaş konuşmaya başladığında, çocuğu henüz tek kelime konuşmayan anneler başlarda “Einstein gibi zeki olacak” diyerek övünürlerken, zaman geçip diğer çocuklar ikişer kelimeli küçük cümleler kurmaya başladığında içten içe bir endişe başlar.

Peki, nedir çocukların geç konuşmalarının gerçek nedeni?

Bebekler genel olarak yedinci aydan sonra anne, baba, mama gibi kısa kelimeleri söylemeye başlarlar. “r” ya da “k” harflerini çok düzgün söyleyemeyebilirler. 4 yaşını geçtikten sonra konuşma tamamen şekillenir.

Bir yaşından sonra soru kelimelerini kullanmaya başlarlar. 18 ay ve iki yaş aralığında basit şarkıları mırıldanırlar. Bu dönemde 20-25 kelimeyi sık olarak kullanmaya başlarlar. İki yaşını geçtikten sonra ise 75-100 kelime arasında kelimeyi kullanırlar.

Toplumda en sık görülen geç konuşma nedeni, ebeveynlerin çok yüksek sesle konuşmaları, çocuğa bağırarak baskı yapmalarıdır. Sürekli yüksek sese maruz kalan çocuk içine kapanarak yaşıtlarına göre daha geç konuşur.

Çocukla fazla zaman geçirmeyen, daha çok başka işlerle uğraşan ebeveynler çocuğun geç konuşmasının diğer bir nedenidir. Çocukla ne kadar çok konuşulur, onun anlayabileceği kısa kelimeler yumuşak bir sesle ne kadar çok tekrarlanırsa, çocuğun konuşması o kadar çabuk olur.

Eğer anne gün boyunca çocukla iletişim kurmak yerine ev işleri yapmayı tercih ediyor ya da çalışıyorsa gün boyunca yalnız kalan çocuğun kelime dağarcığı boş olacağından konuşması beklenemez. Çocuklara gün içinde küçük hikayeler okunması, kaliteli bir iletişim kurulması çocuğun daha erken konuşmasını, iletişim yeteneğinin artmasını ve ilerleyen dönemlerde okuldaki başarısını da önemli oranda arttırır.

Çocuklarda geç konuşmanın diğer nedenleri ise;

  • Otizm,
  • İşitme sorunları,
  • Ağız ve dil kaslarının fiziksel gelişiminin tamamlanmamış olması,
  • Farklı zihinsel sorunlar olabilir.

Çocukların iki yaşına geldiğinde birden fazla kelime kullanarak, düzgün cümleler kurabilmesi gerekir. Eğer çocuğunuz iki yaşına geldiği halde birkaç kelimelik cümleler kuramıyorsa, profesyonel destek almayı düşünmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ