Ojeclub

Gıda Zehirlenmeleri

Gıda Zehirlenmeleri

Hepimiz hayatımızda bir ya da birkaç kez gıda zehirlenmesine maruz kalırız. Bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, ishal ve kusmalar, gıda zehirlenmesinin belirtileridir.

Gıda zehirlenmeleri göz ardı edilmemelidir. Zehirlenme durumunda vücut çok fazla su kaybeder. En az 8 bardak su içmeye çalışmalısınız. Ayrıca mutfağınızda bulunan bazı malzemeler ile zehirlenmenin hasarlarını giderebilirsiniz.

Gıda Zehirlenmeleri Durumunda Yapılması Gerekenler :

Zencefil : Bir fincan zencefilli çaya bir tatlı kaşığı bal ekleyerek için. Ağrıları azaltır ve midenin hızlı sindirmesine yardımcı olur.

Elma Sirkesi : Bakterileri azaltarak, midenin rahatlamasını sağlar. Ilık suya iki çorba kaşığı elma sirkesi ekleyin ve için.

Yoğurt : Yoğurt, gıda zehirlenmelerine neden olan bakterileri yok eder.

Limon : Anti inflamatuar, antiviral, antibakteriyel özellikleri ile mikropları öldürür ve gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri öldürür. Bir bardak su ile limon suyunu karıştırarak için.

Fesleğen : Gıda zehirlenmelerine karşı mükemmel bir bitkidir. Bir bardak suya birkaç damla fesleğen yağı ekleyip için. Ya da taze fesleğen yapraklarını yoğurda ekleyerek yiyin.

Sarımsak : Sarımsak doğal bir antibiyotktir. Bir tane sarımsak yiyin. Bir bardak su için. Ağzınıza bir karanfil atın.

Muz : İçerdiği potasyum ile, zehirlenmenin etkilerinin azalmasına yardımcı olur. 1 ya da 2 adet olgun muz yeyin.

Kimyon : Bir çorba kaşığı kimyonu bir bardak su ile için. Zehirlenme sonucu oluşan mide iltihaplarını giderir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ