Ojeclub

Glikoz Tolerans Testi Gerekli Mi?

Glikoz Tolerans Testi Gerekli Mi?

Glikoz tolerans testi gerekli mi? Gebelik şekeri nedir? Şeker yükleme testi nasıl yapılır? Yaptırmak gerekli mi? Hamilelik şekeri testi ne işe yarar?

Hamilelikte Glikoz Tolerans Testi Gerekli Mi?

Glikoz tolerans testi, gebelerde diyabet araştırması için yapılan testtir. Gebeliğin 24-26’ncı haftalarında yapılır. Hamile kadınların % 14’ü risk altındadır. Pankreasın insülin hormonunu yeterli üretememesinden kaynaklanır. İnsülin kandaki şeker miktarını düzenler.

Vücudunuz, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için ekstra insülin üretmek zorundadır. Özellikle de gebeliğin beşinci ayından sonra, iyice büyüyen bebek için gerekli olan insülin üretilemezse, gebelerde diyabet oluşur. Gebelik diyabeti, diğer diyabet türleri gibi belirtiler göstermez. Ancak tedbir alınmazsa bebek ve anne sağlığı için tehlike oluşturabilir ve doğumu zorlaştırır.

Kimler Gebelik Diyabeti Riski Taşır?

  • Daha önce 4.5 kilo ve daha büyük ağırlıkta bebek doğurduysanız,
  • Daha önce ölü doğum yapmış olmak,
  • Önceki gebeliğiniz sırasında, gebelik diyabeti tanısı konduysa,
  • Ailede diyabet geçmişi varsa,
  • Gebelik öncesinde aşırı kilolu olmak,
  • 35 yaşından büyük olmak,
  • Amniyo sıvısında artma olması,

Yukarıda sıralanan maddelerden bir tanesine bile “Evet” cevabı veriyorsanız, mutlaka Glikoz Tolerans Testi yaptırmalısınız.

Glikoz Tolerans Testi Nasıl Yapılır?

Glikoz tolerans testi, genellikle 24’üncü haftadan sonra yapılır. Ancak doktor tarafından bir risk görülürse 16 ve 18’inci haftada da istenebilir. Ayrıca 24’üncü haftadan sonra tekrarlanması gerekebilir.

Glikoz tolerans testi yaptırmak için, hastaneye sabah aç karna gitmeniz gerekir. Öncelikle bir kan örneği alınır. Bu açlık kan şekerinizi belirlemek için gereklidir. Ardından sulandırılmış 50 gr. glikoz karışımını içmeniz gerekir. Karışımı içtikten 2-3 saat sonra tekrar kanınız alınır. İki saatlik bekleme sırasında hastaneden ayrılmamanız ve herhangi bir şey yememeniz gerekir. Testin sağlıklı sonuç vermesi bakımından önemlidir. Bu işlemden sonra şeker düzeyiniz 140mg/dl’nin altında olursa risk yok demektir. Ancak daha yüksek çıkması durumunda tekrarlanması gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ