Ojeclub

Hamileler Balık Yerken Dikkat Edin!

Hamileler Balık Yerken Dikkat Edin!

Hamileler balık yerken dikkat edin! Gebeler hangi balıkları yiyebilir. Hamileyken hangi balıklar asla yenmemeli. Cıva içeren ve içermeyen balıklar hangileridir?

Hamileler Balık Yerken Dikkat Edin!

Balık önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle hamilelerin beslenmelerine özel önem göstermeleri gerekir. Gebelik sırasında balık tüketmek, bebeklerin kalp sağlığı, beyin ve göz sağlığı açısından içerdiği omega-3 yağ asitlerinden dolayı önemlidir. Ayrıca gebelik sırasında balık tüketmeyen annelerin, bebeklerinin daha stresli doğduğu gözlemlenmiştir.

Ayrıca emzirme sırasında da, bebeğin gelişimi için balık yenmesi önemlidir. Ancak anne adaylarının balık yemeden önce bilmeleri gereken çok önemli bir nokta var. Bu da balıkların cıva içermemesi.

Hamile kadınların tükettikleri balıklarda bulunan cıva vücut tarafından emilerek plasentaya geçer. Hamilelik ve emzirme sürecinde anne tarafından alınan cıva bebeklerin beyin ve sinir sistemine ciddi zarar veriri. Bebeğin motor gelişimini yavaşlatır. Dil becerisi ve görme yeteneğine zarar verir. Bu nedenle anne adayları hangi balığı yemeleri ve hangi balığı yememeleri gerektiğini iyi bilmelidir.

Cıva Oranı Yüksek Olan Balık ve Deniz Ürünleri

Kılıçbalığı, köpekbalığı, büyük uskumrular ve midye, cıva oranı çok yüksek olan deniz ürünleridir. Gebelik boyunca ve emzirme süreci tamamlanana kadar asla yenmemesi gereken balıklardır.

Cıva Oranı Düşük ya da Cıva İçermeyen Balık ve Deniz Ürünleri

Hamsi, İstavrit, Palamut tazeliğinden emin olduğunuz sürece rahatça tüketebileceğiniz balıklardır. Ayrıca somon, ton balığı, sardalya ve alabalık folik asit açısından zengin oldukları için, hamile kadınların rahatça tüketebileceği balıklardandır. Ayrıca balıkların hangi denizden avlandığı da önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ