Ojeclub

Hamilelerde Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelerde Ağız ve Diş Sağlığı

Diş ve diş eti kontrolünü, hamile kalmadan önce yaptırmak en doğru olandır. Eğer hamileyseniz ve düzenli diş hekimi kontrolü yaptırmadıysanız, aşağıdaki başlıkları dikkatle okuyun:

  1. Diş hekimleri, hamile kadınlarda röntgen isteyemezler. Dişlerinizdeki sorunların doğru teşhis edilmesi için röntgen şarttır. Ancak gebelik sırasında bu işlem bebeğinize ciddi zarar verir.
  2. Hamilelik sırasında diş tedavisi yapılabilir. En uygun zamanlar 14-20. Haftalar arasıdır.
  3. Diş tedavinizi ertelemek size ve bebeğinize zarar verebilir.
  4. Diş eti hastalıklarından korunmak için, özellikle de gebelik döneminde diş hijyenini ihmal etmeyin. Hamile kadınlarda, diş etleri normal zamanlara göre daha hassas ve kanamaya daha fazla meyillidir. Hormon seviyelerindeki değişiklikler ağız kokularına da neden olabilir. Diş eti hastalıkları, düşük ağırlıklı doğumların sebeplerinden biridir.
  5. Doğum sonrasında da ağız hijyeninize dikkat etmelisiniz. Bebeğinizle vakit geçirirken, ağzınızdaki bakteriler çeşitli şekillerde bebeğinize de geçer.

Örneğin;

  • Bebeğinizi öptüğünüzde,
  • Bebek elini sizin ağzınıza değdirdiğinde,
  • Mamasını soğuturken,
  • Biberonunun sıcaklığını kontrol ederken, gibi çeşitli eylemler, ağzınızdaki mikropları bebeğinize de geçirmenize yol açar.

Ayrıca bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde, diş gelişimi hakkında doğru bilgiler almak ve sorun olup olmadığını öğrenmek için de bir diş hekimine gitmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ