Ojeclub

Hormonlarınızı Dengeleyecek 6 İpucu

Hormonlarınızı Dengeleyecek 6 İpucu

Hormonlarınızı dengeleyecek 6 ipucu. Hormonlar nasıl dengelenir? Adet düzensizlikleri ve doğurganlığı arttırmak. Hormonlar ve ruh sağlığı arasındaki ilişki.

Hormonlarınızı Dengeleyecek 6 İpucu

Hormonların sağlığımız üzerindeki etkileri çok büyüktür. Hormonlarınız dengede değilse vücudunuzun pek çok işlevi aksar. Örneğin ne kadar diyet yaparsanız yapın, eğer hormonlar dengeli değilse asla kilo veremezsiniz. Hormonlar ruh halinin bozar, yorgunluğa neden olur, cilt sorunları ortaya çıkarır, uykusuzluk ve hatta kısırlığa bile neden olabilirler.

Hormon Nedir?

Hormonlar vücudun kimyasal habercileridirler. Dokulara kan taşınırken hormonlar da taşınır. Hormonlar;

Büyüme hormonları, gelişme hormonları, cinsel hormonlar, üreme hormonları ve ruhsal hormonlardır.

Hormonlar, aslında karmaşık bir sistem gibi görünse de, vücudumuzda dengede tutmak için yapabileceğimiz birkaç şey var:

1- Toksinler

Plastik malzemeler ve ev kimyasallarında bulunan toksinler hormonlara aşırı zarar verir. Adet sorunları yaşıyor, ya da gebe kalmak istiyorsanız bu toksinlerden uzak durmalısınız.  Yemeklerinizi çelik tencerelerde pişirmeyi tercih edin. Teflon kullanmayın. Plastik kaplar kullanmayın. Doğal temizlik ürünleri kullanmaya özen gösterin.

2- Yağlar

Margarin, fıstık yağı, kanola yağı, soya yağı gibi kimyasallarla değiştirilmiş yağlardan uzak durun. Zeytinyağı, tereyağı tüketin ve bol bol balık yiyin.

3- Kafeini Azaltın

Aşırı kafein alımı bağışıklık sisteminize zarar verir. Dengesiz ve stresli olmanıza neden olur. Kahve içmeyi çok seviyor olsanız bile miktarını azaltın. Kahve yerine bitkisel çayları tercih edin.

4- Hindistan Cevizi Yağı

Eğer hormon dengesizliği yaşıyorsanız, günde çeyrek fincan Hindistan cevizi yağı için. Hormon dengesini sağlamak için harika bir yöntem olmasının yanı sıra, kilo vermenize de yardımcı olur. Hindistan cevizi yağını kahvenize ekleyerek içerseniz, kafeinin zararlı etkilerini de azaltmış olursunuz.

5- Egzersiz

Yaşınız ve fiziksel sağlığınıza uygun şekilde egzersiz yaparak hormonlarınızın dengede olmasına yardımcı olabilirsiniz.

6- Düzenli Uyku

Eğer düzenli uyumuyorsanız, hormonlarınızın dengeli olmasını da beklememelisiniz. Günde en az 8 saat, aynı saat aralıklarında uyumanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ