Ojeclub

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu nedir? Bacaklarda oluşan karıncalanma, uykudan önce bacaklara sinir gelmesi. Uyutmayan bacaklar. Dinlenirken hareket eden bacaklar.

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu olarak bilinen, ağrıdan daha çok, bacaklarda gıdıklanma, karıncalanma olarak ifade edilen rahatsızlık günümüzde sıkça görülmeye başladı.

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu romatizma, damar hastalıkları, diyabet gibi hastalıklarla benzer özellikler taşımaktadır. Be nedenle de bu hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

Bacaklardaki ağrıların pek çok nedeni olabilir. Bel fıtığı, damar hastalıkları, yorgunluk bu sebeplerin başında gelir. Ancak huzursuz bacak sendromunu bu rahatsızlıklardan ayıran en temel özellik, istirahat halinde ortaya çıkmasıdır.

Kişi istirahat halindeyken, yatağa yattığında, otururken, televizyon izlerken sıkıntı ortaya çıkar. Huzursuz bacak sendromu olan hastalar uzun sureli yolculuklarda, uzun süre oturmak zorunda olduklarında çok büyük sorun yaşarlar. Hastalık ağrıdan ziyade bacaklarımın içinde gıdıklanma oluyor ya da sanki bacaklarımın içinde karıncalar dolaşıyor şeklinde tarif edilir. Kalkıp dolaşmaya başladıklarında sorun tamamen ortadan kalkar.

Huzursuz bacak sendromunun doğru tespit edilmesi için hastada demir ve B vitamini eksikliklerine bakılması gerekmektedir. Şeker hastalığının araştırılması da gerekir.

Huzursuz bacak sendromu genetik olarak da görülmektedir. Ailede bu rahatsızlık varsa, büyük olasılıkla çocuklarda da görülür. Hamilelik sürecinde de kadının istirahat etmesi esnasında ciddi sıkıntı yaratır.

Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi aşamasında yapılan tetkiklerde eksiklik görülürse öncelikle eksikliğin giderilmesi gerekir. Eğer vitamin eksikliği görülmediyse ilaçla tedavi mümkündür. Bu konuda kesin teşhis ve tedavi için mutlaka bir uzman hekime başvurulması önerilir. Huzursuz bacak sendromu ihmal edilmemesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ