Ojeclub

İhanetin Ardından Yaşananlar

İhanetin Ardından Yaşananlar

İhanetin ardından yaşananlar. Aldatılan kadın ne hisseder. İhanete uğrayan kadın nasıl davranır? Kadınlar nasıl intikam alır. Aldatılan kadın boşanmalı mı?

İhanetin Ardından Yaşananlar

Öteki kadın! Bir kadına yaşayabileceği en büyük acı, yine başka bir kadın tarafından yaşatılıyor.

İhanete uğradığını herhangi bir şekilde öğrenen kadının dünyası başına yıkılır. Aldatılan kadının göstereceği tepkileri kimse tahmin edemez. Kırılan gururu, zedelenen onuru kadına neler yaptırır bilinmez. Güven duygusu tamamen kaybolur. Sevdiği adam tarafından ihanete uğramak tamiri oldukça güç hasarlara yol açar.

İhanet erkekler için sıradan bir eylem.

Birçok kadın ihanete uğradığının farkına bile varmadan her gün eşine güzel görünme, onu mutlu etme çabası içinde. Rutin bir şekilde geçen hayatı bir anda başına yıkılan kadın ilk anda büyük öfke krizine girer.

“Neden!”

Sürekli bunu sorgular. Korkunç bir kin ve öfke içinde kıvranır. Var olan düzenin ne kadar hasar aldığının henüz farkına varamaz. Hissettiği tek şey öfkedir.

Yaşadığı ilişki sadece anlık bir zayıflık mı, yoksa uzun süredir devam ediyor muydu?

Bu durumda kadın susmaz. Sürekli sorgular. Ne kadar acı vereceğinin farkında olmadan detayları didikler. Eğer ilişki uzun süreden beri devam ediyorsa kadın ekonomik olarak da ihanete uğramıştır. Evlenme yıldönümleri, doğum günleri ve diğer özel günleri hatırlamakta zorlanan, iş yoğunluğunu bahane ederek kendini savunan erkek, diğer kadını hediyeler boğmayı hiç ihmal etmemiştir.

İpin ucunu yakalamış olan kadın, hafızasının oyununa gelir.

Tüm anılar teker teker yeniden canlanmaya başlar. Kocasının özel günlerde iş mazeretiyle kaçışlarını normal karşılayan kadının bir anda zihni açılır ve tek tek erkeğin aslında mazeret uydurduğu her anda nerede olduğunu anlamaya başlar.

Kadının evde erkeğin giysilerini yıkayıp, ütüleyip akşam ne yemek yapacağını düşündüğü tüm zamanlarda, erkek aslında başka bir dünyada yaşamıştır. Kadın kocasının sadece bedeninin yanında olduğunu, aslında başka bir alemde yaşadığını acı bir şekilde keşfeder.

İhanetin ortaya çıktığı ilk günlerde hemen hemen her kadının tepkisi serttir. En eğitimli kadından en cahil kadına kadar ilk tepki kesin öfkedir. Hiçbir kadından “Ne yapalım canım. Şeytana uymuş bir kere adamcağız” demesi beklenemez.

Bir süre yerinde duramayan kadın ilk dönemi atlattıktan sonra bundan sonra ne olacağını düşünmeye başlar. Bizim toplumumuzda evliliği bitirmek kadın için maalesef çok da kolay değil. Çevremizdeki pek çok evlilik ihanetin ardından boşanmayla sonuçlanmıyor. Erkek pişman görünüyor. Uzunca bir süre kadının etrafında pervane oluyor. Pişmanlık, üzüntü ve bir daha asla olmayacağı üzerine yeminler ediyor. Kadın toplum baskılarına boyun eğerek ya da çocukların düzenini bozmamak için kabullenmiş gibi görünüyor. Ama içindeki acı yaşamı boyunca kalıyor.

Bu durumda evliliğe devam etme kararı alındıysa, işte artık huzur o eve veda ediyor.

Yıllar sonra bile kocaya olan nefret dinmiyor. Bir parça bile azalmıyor. Belki zaman zaman günlük koşuşturmacalar içinde bastırılıyor. Ama kadın kocası her dokunduğunda acısını yeniden tazeliyor.

Bin bir özür dileyen adam artık tek düşman haline dönüşüyor. Kadın her fırsatta intikam almaya çalışıyor. Karı koca arasında geçen her konuşma kadının laf sokma fırsatı haline dönüşüyor. Hayatı boyunca aile ekonomisini hesaplayan, tasarruf etmek için elinden geleni yapan kadın artık aşırı para harcamaya başlıyor. Kocasının parasını harcamak kadını mutlu ediyor. Çünkü kocasının parasını harcayarak intikam duygusunu tatmin etmeye çalışıyor.

Türk toplumunda çok sık rastlanmasa da ihanete uğradığını öğrenen kadın kocasına da aynı acıyı çektirme düşüncesiyle ihanet edebiliyor. Bu durumda evlilik genelde sonlanıyor.

İhaneti yaşayan kadınların psikolojik destek almaları bir parça rahatlatıcı olabilir. Ama bu yıkıcı duyguyu uzaklaştırmak hiç de kolay değildir. Belki çok mantıklı bir yaklaşımla ve de uzun süreli bir tedaviyle hasar bir parça azaltılabilir. Ama tamamen silmek, kadının eşine duyduğu sevgiyi ve güveni yerine koyabilmek bana göre çok da mümkün değil.

Kadın unutmak, yeniden hayata dönmek için ne kadar çabalasa da, hayat yaşadıklarını hatırlatacak şeyleri karşısına çıkardıkça acı tekrar tekrar yaşanıyor. İzlediği bir filmde, okuduğu bir dergide ya da aynı şeyi yaşayan bir arkadaşıyla sohbet ettiğinde yeniden başa dönüyor.

Ve aynı kin, aynı öfke yıllar sonra aynı şiddetle erkeğe tekrar tekrar yansıtılıyor. Beraberlik devam ettiği sürece her iki taraf için de mutlu olmak ya da huzur söz konusu bile olamıyor. Kadın sadece büyük bir sabırla erkeğin eline düşeceği anları bekliyor.

Mantık açısından doğru olan, ihanet ortaya çıktığında ilişkinin bitirilmesidir. Çünkü saygı ve sevgi yoktur artık o ilişkide. Güven yoktur. Kadın ciddi bir takıntı ile kocası her dokunduğunda diğer kadına nasıl dokunduğunu, her öptüğünde diğer kadını nasıl öptüğünü sorgular.  Evet, ilişkiyi bitirme süreci de oldukça sancılıdır. Ama bütün bir ömrü acı ve nefretle geçirmeye katlanmak tüm zorluklardan daha zordur.

Kadınlar eğer isterlerse her zorluğu yenebilirler. Kadının karar verip de yapamayacağı bir şey neredeyse yok gibidir. İhanetin ardından ne yapacağına karar vermek de kadının kendi seçimidir.

Ya bu ilişkiden sıyrılıp yeni bir hayata umutla bakar. Ya da ömrü boyunca kin, nefret, güvensizlik, sevgisizlik, kavga, huzursuzluk ve mutsuzlukla yoluna devam eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ