Ojeclub

İYİ TATİLLER…

İYİ TATİLLER…

İster öğrenci olun, ister öğretmen, ister ebeveyn…

Tatil dendi mi, akan sular durur. Bu hızlı temponun ardından bir dinlenme molası hepimize iyi gelir. Kısa tatiller, aileyle ve arkadaşlarla geçirilen kaliteli zamanlar ruhumuzu dinlendirir.  ‘Hele bir tatil olsun da yaparım.’ diyerek ertelediğiniz planlarınızı not ettiğiniz defterinize bakma vakti geldi.

Peki, bu iki haftalık tatili nasıl verimli hale getirebileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Tatilde en çok yapılan hata, uyku düzenimizi bozmaktır. Gecenin geç saatlerine kadar televizyon ve bilgisayar başında geçireceğiniz zamanlar, yeni güne yorgun başlamanıza ve uyku düzeninizin bozulmasına sebep olur. Bu düzensizlik de okul döneminin ilk haftalarının verimsiz geçmesine sebep olur.

Kesinlikle bir çalışma planı hazırlamalı, günün belli saatlerini 1. dönemde eksik olduğunuz konuları tamamlamaya ve genel tekrarlar yapmaya ayırmalısınız. Böylece 2. döneme bomba gibi başlayabilirsiniz.

Anne ve babalar, çocuğunuzun karnesini elinize aldığınızda beklenmedik bir başarısızlıkla karşılaşırsanız, çocuğunuzun ömrü boyunca unutamayacağı beklenmedik bir tepki göstermeyin. Bu enerjinizi ‘çocuğuma nasıl yardımcı olabilirim?’ sorusunun cevabını arayarak harcamanız gerektiğini hatırlayın. Çünkü hiçbirimizin hayatı üst düzey başarılarla süregelmiş değildir ve hayatta bazı iniş çıkışlar vardır. Çocuğunuzu bu gibi durumlara hazırlamalı, zor durumların üstesinden gelebilecek yetileri edinmesine yardımcı olmalı, hayatının her döneminde ona destek olacağınızı ve en önemlisi, onu koşulsuz seveceğinizi hissettirmelisiniz.

Hepinize iyi tatiller…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ