Ojeclub

Kadınlar Günü Tarihi

Kadınlar Günü Tarihi

İlk olarak ABD’deki katliam ile anılan 8 mart, Avrupa’da nasıl kadınlar günü olarak anılmaya başlandı? Türkiye’de kadınlar günü tarihi. Darbe döneminde 8 mart.

Kadınlar Günü Tarihi

Tarih 8 Mart 1857 New York, ABD’de 40.000 kadın işçinin çalıştığı bir tekstil fabrikasında, daha iyi çalışma şartları için kadınlar grev yapıyor. Ancak polis işçilere müdahale ediyor ve eyleme katılan tüm işçileri fabrikaya kapatıp, kilitliyor. Yaşanan arbede de fabrikada yangın çıkıyor. İlk olarak polisin kilitlediği fabrikadan kurtulmaya çalışan kadınlar, daha sonrada polisin kurduğu barikat ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Barikatı aşamayan kadınlar, malesef feci şekilde yanarak can veriyor. Olayda 129 kadın işçi hayatını kaybediyor. Bu olay, o dönemde tüm dünyada büyük bir yankı uyandırıyor ve işçiler için yapılan cenaze törenine 10.000 kişi katılıyor.

Kadınlar Günü Tarihi

8 Mart’ın Kadınlar Günü Olması

ABD’deki olay tüm dünyada büyük yankı uyandırdı ve uzun yıllar akıldan çıkmadı. Aradan yarım asır geçmesine rağmen 26-27 Ağustos 1910 tarihinde, başka bir kıta, başka bir coğrafyada Kophenag, Danimarka’da 2. Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında, (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, 8 Mart 1857’de ABD’de ölen kadın işçiler anısına, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneriyor. Bu öneri Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda oy birliği ile kabul ediliyor. O günden itibarende tam 105 yıldır dünyada 8 Mart Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.

Kadınlar Günü Türkiye Tarihi

Türkiye'de Kadınlar GünüTürkiye’de Kadınlar Günü ilk olarak 8 Mart 1921’de Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlandı. 1975 yılından itibaren ise daha yaygın bir şekilde tüm ülkedeki kadınlar tarafından bilinen ve anılan bir hale geldi. Bu yaygınlaşmada, kadınların 8 Mart’ı kapalı mekanlarda değil, artık daha yaygın olarak halka açık alanlarda, cadde ve sokaklarda kutlayabilmesinin katkısı büyük oldu. Birleşmiş Milletlerin “Kadınlar On Yılı” projesine Türkiye’nin de katılımı ile 1975 yılı ülkemizde “Türkiye Kadın Yılı” oldu. Ancak 12 Eylül 1980 darbesinde sonra ülkemizde 4 yıl süre ile herhangi bir Kadınlar Günü Kutlaması yapılmadı. 1984’ten itibaren ise günümüze kadar her yıl çeşitli kadın örgütleri ve sivil toplum örgütleri ile ülkemizde düzenli olarak kadınlar günü kutlaması yapılıyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ