Ojeclub

Kaşıntıyı Önleyen Doğal Yöntemler

Kaşıntıyı Önleyen Doğal Yöntemler

Kaşıntıyı Önleyen Doğal Yöntemler nelerdir? Kaşınmayı nasıl önleyebilirsiniz? Doğal yollarla kaşıntı tedavisi. Kaşıntının nedeni ne olabilir?

Kaşıntıyı Önleyen Doğal Yöntemler

Özellikle alerjik ve kuru ciltler için kaşıntı oldukça sıkıntı veren bir durum.

Kaşıntı vücudun bir bölgesinde ya da her yerinde ortaya çıkabilir. Önleyebilmek için öncelikle kaşıntının nedenini bilmek gerekir.

Kaşıntı, kızarıklık, kabartılar ya da dar giysiler ve iç çamaşırlarının baskı yaptığı bölgelerde çizgiler halinde görülebilir. Aşırı cilt kuruluğu da kaşıntı nedenleri arasındadır. Nadir olarak görülse de karaciğer rahatsızlıkları da kaşıntıya neden olur. Alerjik ciltlerde, alerjiye neden olan madde ile temas sonucu da kaşıntı ortaya çıkar.

Stres, ani şoklar gibi psikolojik etkenler, sinek ya da böcek ısırıkları, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, gebelik sırasında ortaya çıkabilen kaşıntılar ve cinsel bölgelerde bulaşıcı hastalıklar nedeniyle de kaşıntı ortaya çıkabilir.

Vücutta ortaya çıkan kaşıntılar için endişelenmenize gerek yok. Kaşıntılarınızı tamamen doğal yöntemlerle iyileştirebilirsiniz.

Kaşıntı Nasıl Engellenir?

Kaşınma, kaşıdıkça artan bir kısır döngüdür. Kaşınan yeri kaşıyarak çok kısa bir süre için rahatlama sağlar, ancak kaşıntının daha geniş bir bölgeye yayılmasına ve yaralar oluşmasına neden olursunuz. Bu nedenle kaşımamanız gerekir.

Soğuk Uygulamalar;

Kaşınan bölgeye soğuk uygulamalar yaparak, kaşımak yerine kaşınmayı durdurabilirsiniz.

Herhangi bir yerinizde kaşıntı varsa, sıcak banyolar yapmayın. Sıcak su deriyi daha da kurutarak kaşıntının artmasına neden olur. Ilık ya da soğuk banyo yapmayı tercih edin.

Kaşınan bölgeye soğuk suyla ıslatılmış havlu uygulayın. Ya da buz torbası uygulaması yapın. Kaşıntıyı durdurur.

Nemlendirme;

Kaşıntının nedeni genellikle aşırı cilt kuruluğudur. Kaşınan bölgelere nemlendirici uygulamak, kaşıntının nedenini ortadan kaldırarak rahatlama sağlar. Kullandığınız nemlendiricinin alkol içermemesine dikkat edin. Vazelin kaşıntılı bölgeleri nemlendirmek için kullanılabilecek en iyi nemlendiriciler arasındadır.

Tahriş Eden Ürünlerden Uzak Durun;

Kaşınan bölgelerde sert sabunlar, alkol içerikli ürünler, kimyasal ürünler ve parfüm kullanmayın.

Kaşıntı doğal yöntemlerle nasıl tedavi edilir?

Karbonat;

Kaşınan bölgeye karbonatlı su uygulamak kaşıntı tedavisinde kullanılan en iyi doğal yöntemlerin başında gelir. Kaşıntı çok aşırı ise, karbonatı bir miktar su ile macun kıvamına getirerek kaşınan bölge üzerine uygulayabilirsiniz. Ancak yara veya çizik cilt üzerinde kullanmayın.

Yulaf Tedavisi;

1 bardak kaynar su içine bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyin. Ilık hale gelene kadar bekleyin. Kaşınan bölgeye sürerek 15 dakika bekletin. Ardından nemlendirici uygulayın.

Nane Yağı;

Nane yağı anestezi içerdiğinden kaşıntıyı durdurur. Anti inflamatuar özelliği ile de kaşıntıyı tedavi eder.

Önerdiğimiz bu yöntemler ile kaşıntı geçmez ve gece uyutmayacak kadar artarsa mutlaka bir doktora baş vurun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ