Ojeclub

Kilo Alma Korkusu

Kilo Alma Korkusu. Kilo korkusundan kurtulma. Şişmanlık korkusu. Kilo kontrolü. Zayıflama takıntısı. İştah kontrolü. Kilo sorununu beyinde halledin.

Kilo Alma Korkusu

Kadınların çoğunun ortak korkusu “Kilo almak”

Başarısız diyetler, kendinden iğrenme, egzersizler ardından mutsuzluk.

Sonuç: Tüm bu eziyetlere katlandıktan sonra eskisinden daha fazla kilo almak.

Spor salonlarının baskıcı reklamları, çevremizdekilerin küçümseyen bakışları, zayıflatan ürünlerin reklamlarındaki fit kadın görüntüleri. Kafamızı ne tarafa çevirsek reklam sektörünün baskısı altındayız.

Kilo vermek yaşamdaki temel amaçlarımızdan biri haline getiriliyor. Beden veya ruh sağlığımızın bu durumdan nasıl etkilendiği umurumuzda bile değil. Tek amaç biraz daha, biraz daha kilo vermek…

Peki bu baskılar altında ne yapabiliriz?

 Duygularınıza odaklanın

Sürekli olarak “Ben şişmanım” demek yerine, gerçek hislerinizi düşünün. Düşüncelerinizi not almayı deneyin.

 Alışkanlıklarınızın vazgeçilebilir olup olmadığını gözden geçirin

Örneğin, kilo vermek uğruna yaptıklarınızın vücudunuza zarar verip vermediğini düşünün. Vücut ağırlığınız, endişe verici durumda mı? Gerçekten kilolu musunuz, başkalarınız gözünde mi? Yemek yeme, spor ve diğer alışkanlıklarınız ne durumda? Sadece kilonuzu kontrol edebilmek için vazgeçtikleriniz, alabileceğiniz zevklerden daha önemli mi?

 Altında yatan korkuları araştırın

Korkunuzun gerçek nedenini bulmak, sorunu çözmenin yarısıdır. “Neden korkuyorum” sorusunu kendinize sorun. Arzu ettiğiniz vücuda sahip olmak, yaşadığınız korkulara değecek kadar önemli mi? Kendi bedenim sevmenin yolu nedir?

 Kendinize kilolu olmadığınızı söyleyin

Kilo takıntısı, aslında sürekli kilo almanın nedenlerinden biridir. Kendinizle ne kadar barışık ve mutlu olursanız, bedeniniz de buna karşılık verir. Vücuttaki pek çok hastalık gibi, aşırı kilolar da beyninizin sizi cezalandırmasıdır. Takıntılar yüzünden girilen depresyonların ardından gelen hareketsizlik, eve kapanma ve mutsuzluk, daha fazla yağlanmaya neden olur. Aksine ne kadar mutlu ve sosyal olursanız, o kadar enerji harcayacak, sağlıklı olacak dolayısıyla da kilo vereceksiniz.

  • Kendi bedenimize yapacağımız en büyük iyilik mutlu olmaktır. Beynimiz mutlu olduğumuz zamanlarda, bizi daha fazla enerji harcamaya teşvik eder.
  • Kilo korkusu bize yaşamımızı nasıl yönlendireceğimizi dikte edemez. Güçlü olun. Takıntıların sizi yönetmesine izin vermeyin. Sizin bedeniniz üzerinde, sadece siz söz sahibi olun. Aynaya her baktığınızda “Ben Güzel Bir Kadınım” demeyi alışkanlık haline getirin.
  • Kilo vermek için harcadığınız zamanı, parayı ve enerjiyi mutlu olmak için harcayın. Hobiler edinin. Etkinliklere katılın. Açık havada zaman geçirin. Güneş her zaman olumlu enerji verir.
  • Unutmayın. Hayata bir daha gelme şansımız yok. Yaşadığımız her günü işkence değil, keyfe dönüştürün. Çünkü yaşadığınız hiçbir günün tekrarı olmayacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ