Ojeclub

Kireç Lekeleri Nasıl Temizlenir

Kireç lekeleri nasıl temizlenir? Lavabo ve klozetteki kireç lekeleri nasıl çıkar? Pratik kolay yollarla kireç temizliği. Fayanslarda kireç temizliği.

Kireç Lekeleri Nasıl Temizlenir

Kireç Lekeleri Nasıl Temizlenir

Kireçli, sert suların yüzeyler üzerinde oluşturduğu kalkerli dokuların sebebi çözünmüş mineraller, kalsiyum ve magnezyum karışımlarıdır. Küvet, lavabo, duş, musluklar, çay-kahve makinaları üzerinde oluşan plakları temizlemek ev kadınları için oldukça zahmetlidir. Çünkü piyasada satılan kireç sökücüler tehlikeli kimyasallar içerir. Özellikle alerjik bünyeye sahip kadınlar ölümcül derecede risk altında kalırlar.

Evinizdeki kireç lekelerinde kurtulmak için, kimyasallarla temas etmenize gerek kalmadan etkili temizlik sağlayabilen birkaç yöntemden bahsedelim.

Fayans, Zemin ve Diğer Yüzeylerde;

Eşit miktarda sirke ve limon suyunu karıştırın. Bir sprey şişesine doldurun. Kireçlenmiş yüzeylere püskürtün. En az 15 dakika bekletin. Daha sonra yumuşak bir fırça ile fırçalayın. İyice durulayıp ardından kurulayın. Tüm kireç lekeleri temizlendiği gibi ışıl ışıl parladıklarını göreceksiniz.

Musluklar, Duş Başlıkları, Lavabolarda;

Kireçle kaplanmış muslukları temiz bir bezle silin. Plastik bir kap içine sirke koyun. Bezi sirkeye batırın. Ardından musluktaki kireçli bölümlere sarın. Bir iki saat öylece bırakın. Eğer sirke kokusundan rahatsız olmak istemiyorsanız üzerini streçle kapatabilirsiniz. Bezi çıkardıktan sonra suyla durulayıp, kurulayın.

Çay-Kahve Makinalarında

Diplerinde biriken kireç tortuları, çay ve kahve makinalarında kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra, çayın ve kahvenin lezzetini de bozar.

Çay makinasının içine bir yemek kaşığı limon tuzu koyun. Suyla doldurup kaynatın. Makinayı kapattıktan sonra su iyice soğuyana kadar içinde bekletin. Suyu boşaltın. İyice durulayın. Kötü bir tat oluşmaması için bir kez de temiz suyla kaynatın. Kireçten eser kalmadığını göreceksiniz.

Çaydanlığınızın dış kısmında da kireç lekeleri varsa, limon tuzu ile kaynattığınız suyu bir kaba boşaltıp, çaydanlığı içine oturtun ve bekletin. Çaydanlığınız ilk günkü gibi ışıl ışıl olur.

Çamaşır ve Bulaşık Makinelerinde

Sirke ve limonu eşit miktarda karıştırarak, bulaşık ve çamaşır makinanızın deterjan gözüne doldurun. Sıcak su programında çalıştırın. Makinelerin içinde biriken tüm kireç ve kir kalıntıları tertemiz olur.

Klozetler

Klozetlerdeki inatçı kirleri temizlemek ve hijyen sağlamak için 1 fincan boraks, 1 fincan sirke, 1 fincan limon tuzu, 5-10 damla limon veya portakal yağı ve 1 fincan çamaşır sodasını karıştırın. Karışımı klozetin her tarafına dökün. Gece boyunca bekletin. Sabah sifonu çekin. Kirlerden eser kalmadığını göreceksiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ