Ojeclub

Kışın kuruyan dudaklardan nasıl kurtuluruz?

Kışın kuruyan dudaklardan nasıl kurtuluruz? Dudak çatlakları nasıl tedavi edilir? Dudak neden çatlar? Dudak bakımı. Çatlamış dudaklara kolay ve pratik çözümler.

Kışın kuruyan dudaklardan nasıl kurtuluruz?

Kışın kuruyan dudaklardan nasıl kurtuluruz?

Kış ayları gelip havalar soğuyunca dudaklarımız hemen kurumaya başlar. Bu durum hem acı verir hemde kötü bir görüntüye neden olur. Dudak kurumasının en büyük nedenleri ise, dudak derisinin ince, hassas ve dayanıksız olması, derimizi koruyan yağ bezleri ve ısımızı ayarlayan ter bezlerinin dudaklarda bulunmamasıdır. Dudaklarımıza yeterli bakım yapılmazsa kısa zaman içinde kurur, çatlar ve acı verici bir hal alır.

Dudaklarımızın kışın çatlamaması için neler yapmalıyız?

  • Haftada en az iki kez temiz bir diş fırçası ile dudaklarınızı hafifçe fırçalayın. Bu dudaklarınızda kurumaya ve çatlamaya başlayan ölü derilerin temizlenmesini sağlayacaktır.
  • Her sabah yüz temizliğinizi yaptıktan sonra dudak nemlendiricisi ile dudaklarınızı nemlendiriniz. Dışarı çıkacaksanız ısı ortamı değişen yerlerde tekrar nemlendiricinizi sürün.
  • Eğer soğuk havada dışarıda iseniz dudaklarınızın kuruduğunu hissettiğinizde kesinlikle dilinizle dudaklarınızı ıslatmayın bu dudaklarınızın daha da kurumasına neden olacaktır.
  • Bol bol C vitamini tüketin.
  • Gece yatarken dudaklarınızın yumuşaması için kakao yağı sürün.
  • Kış aylarında insanlar yaz aylarına göre daha az su tüketirler. Sıvı kaybı nedeni ile de dudaklar çabuk kurur. Su tüketiminizi biraz daha arttırın.
  • Sigara tüketimi de dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına sebep olur. Eğer dudak kuraması ve çatlaması sorunu yaşıyorsanız bir süre sigarayı azaltın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ