Ojeclub

Kontrolsüz Yemeyi Engelleyen 8 Basit Formül

Kontrolsüz yemeyi engelleyen 8 basit formül. Yeme isteğini azaltmak için neler yapılabilir? İştah nasıl kesilir? Sürekli aç hissediyorsanız, kilo vermek için.

Kontrolsüz Yemeyi Engelleyen 8 Basit Formül

Kontrolsüz Yemeyi Engelleyen 8 Basit Formül

Obezite çağın hastalığı. Pek çok kişi gününü buzdolabının önünde dolaşarak geçiriyor. Televizyon izlerken, bilgisayar başındayken ya da sohbet ederken sürekli gereksiz abur cubur tüketme ihtiyacı hissediliyor. Aslında tüm bunları engelleyebileceğiniz çok basit birkaç formül var.

1- Çok Çiğneyin

Vücutta tokluk hissi 20 dakika sonra oluşmaya başlar. Burada yavaş yemeniz için en iyi formül eğer sağ elinizi kullanıyorsanız, yemeği sol elinizle yemenizdir. Ya da solaksanız sağ elinizle yiyin. Bu yeme hızınızı düşürür. Yemekleri çok çiğneyerek yediğinizde hem yediklerinizin tadını almış, hem de doyma hissi oluşana kadar daha az yemiş olursunuz.

2- Tabağınızı Temizleme Alışkanlığını Bırakın

Çocukluğumuzdan beri bize öğretilen, tabağımızda bir şey bırakmamamızdır. Bu alışkanlığı bırakın. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda, tabakta bir şeyler kaldıysa da bırakın. Daha küçük tabaklar kullanın ya da tabağınıza daha az yemek alın.

3- Sadece Yemeğe Konsantre Olun

Yemek yerken başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. Televizyon, bilgisayar ya da başka bir şeyle ilgilenirken, eliniz illa bir şeyler arıyorsa yanınıza sadece bir bardak su alın. Suyu yudum yudum için. Böylece sıvı ihtiyacınızı karşılamış hem de abur cubur yememiş olursunuz.

4- Plan Hazırlayın

Her zaman elinizin altında bulunacak küçük bir deftere ya da buzdolabının üzerine yapıştıracağınız bir kağıda gün içinde yediğiniz her şeyi yazın. Tek bir üzüm tanesini bile atlamadan yazın. Böylece her gün, aslında gereksiz yere ne kadar fazla abur cubur tükettiğinizi daha net görecek ve azaltmak için motive olacaksınız.

5- Su İçin

Az yemenizi sağlayacak en önemli formüllerden biri, yemekten 15 dakika önce bir bardak su içmektir. Su midenizi doldurarak daha az yemenizi sağlar.

6- Ara Öğünler

Ara öğünlerde hazırladığınız tabak küçük bir kase ya da birkaç adet kuruyemiş olsun. Yoğurt ve süt de ara öğünler için iyi alternatiflerdir. Meyve yemeyi tercih ediyorsanız elma, portakal gibi büyük meyvelerden sadece bir tane yiyin. Kiraz, erik, üzüm gibi küçük taneli meyveleri ise küçük kaselere koyun. Sadece bir kase yiyin.

7- Sadece Yemek İçin Yemeyin

Belirli bir öğün düzeni oluşturun. Sadece bu öğünlerde yiyin. Öğün dışında hiçbir şey yemeyin. Eğer yeme isteğine karşı koyamıyorsanız bir bardak su için. Dişlerinizi mentollü bir macun kullanarak fırçalayın. Mentollü macunlar tuzlu ve baharatlı abur cuburların tadını berbat hale getirir. Bu da yeme isteğinizi kesinlikle azalır.

8- Öğün Atlamayın

Öğünlerinizi kesinlikle düzenli yiyin. Öğün atladığınızda kendinizi çok daha fazla aç hisseder ve çok fazla yediğiniz halde daha zor doyarsınız. Günümüzde kadınların kilo almalarının en başta gelen nedenlerinde biri düzensiz yemektir. Öğle yemeğini atladığınızda, akşam saatlerinde gözünüz döner. Vücutta enerji tükendiğinden beyniniz sizi çok daha fazla karbonhidrat ve şeker tüketmeye yönlendirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ