Ojeclub

Korku ve Kaygıyı 5 Adımda Yok Edin!

Korku ve Kaygıyı 5 Adımda Yok Edin!

Anksiyeteye Karşı 5 Dost İle Hayatın Tadını Çıkarın

Gece eve dönerken, yaklaşan bir gurup insanı görünce, hayal gücün oyuna başlar. “Onlar kesinlikle soyguncu”, “Hayır, soyguncu değil, onlar katil!” Kalbin hızla atmaya başlar. Ağzın kurur. Tepeden tırnağa titremeye başlarsın. Gurup yanından gelip geçer…

Hayaller, anksiyetenin en güçlü silahıdır. Eğer siz de aşırı endişeliyseniz, sakin olmanıza yardımcı olacak ve kontrolü yeniden kazanmanızı sağlayacak bu 5 yöntemi uygulayın.

1-Nefes Egzersizleri

korkuvekaygiyi-5adimda-yok-edin01

Hızlı nefes, anksiyetenin ilk belirtilerindendir. Doğru nefes almayı öğrenerek, anksiyeteye karşı ilk adımı atın.

Korku hissettiğiniz anda;

 • Dur
 • Nefesine odaklan
 • Derin bir nefes al ve içinden 7 ye kadar say
 • Sonra 11’e kadar sayarak yavaş yavaş bırak.
 • Bir dakika boyunca bu nefes egzersizini yapın. Ne kadar hızlı sakinleştiğinize inanamayacaksınız. 7/11 nefes tekniği, rahatlamanızın ilk adımıdır.

2-Huzur İçin Hazırlanın

korkuvekaygiyi-5adimda-yok-edin02

Bir şey sizi endişelendirmeye başladığında, korkunun bütün fiziksel belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Yani bir hafta sonraki doktor randevunuzu düşünmek bile, anksiyetenin tüm belirtilerinin ortaya çıkması için yeterlidir. Bu sürekli tekrarlanan bir kısır döngüdür. Böyle durumlarda ilk önce 7/11 nefes egzersizini yapın.

Kaygıyı hissetmeye başladığınız anda, nefes tekniği uygulamanızdan sonra, mutlu olduğunuz bir anıyı düşünmeye hazırlayın kendinizi. Huzur ve mutluluk duyduğunuz bir yer veya anı.

3-Beyninizin Farklı Bir Kısmını Kullanın

korkuvekaygiyi-5adimda-yok-edin03

Korku ve endişe anında, farklı şeyler düşünmeye çalışmak zor. Kendinizi beynin farklı bölümlerini kullanmaya zorlamalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu, sayıları kullanmaktır. Korkunuzun şiddetini 1’den 10’a kadar numaralandırın. Sizi endişelendiren her şeye bir numara verin. Ve her seferinde bir üstteki kaygıyı, alttaki rakama indirme hedefi oluşturun.

4-Hayallerinizin Kontrolünü Ele Geçirin

korkuvekaygiyi-5adimda-yok-edin04

Kafamızın içinde kurduğumuz hayaller, korku ve endişelerin artmasına yol açar. Tabi ki gerçek hayatta karşımıza kötü insanların çıkma olasılığı yok değil. Ama herkesin kötü olabileceğine şartlanmak, sürekli korku içinde olmak, gerçekten de çekilir gibi değildir.

Hayallerinizi kontrol altına alabilmek için;

 • Oturun
 • 7/11 nefes tekniğini uygulayın
 • 1’er 1’’er veya 2’şer 2’şer geri sayın.
 • Saymayı bırakmadan, beyninizi güzel bir havada, her şey yolunda ve mutlu olduğunuz bir yerde olduğunuzu düşünmeye zorlayın. Böylece kaygılandığınız, sizi paniğe yönlendiren hayalden uzaklaşmış olacaksınız.

5- Farkında Olma Tekniği

korkuvekaygiyi-5adimda-yok-edin05

 • Anksiyetenizi kabul edin, inkar etmeye kalkıp kendinizi kandırmayın.
 • Anksiyetenizi izleyin. Korku düzeyinizin farkına varmak bile nefesinizi rahatlatmaya yetecektir.
 • Her şey normalmiş gibi davranın
 • İlk 4 maddeyi tekrarlayın.

Sabırla odaklanın. Belki başladığınız ilk gün bir şeyin farkına varamayacaksınız. Ancak bu egzersizleri sabırla yapmaya devam ederseniz, korkularınız yavaş yavaş sizi terk etmeye başlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ