Ojeclub

Kozmetiğin Bilinen Tarihi

Kozmetiğin Bilinen Tarihi

Mısırlılar, Mezopotamyalılar. Babiller ve Hititler diğer insanlardan farklı görünmek ve özel günlerde güzel görünmek için boyanarak süslenmişlerdir.

Kozmetiğin Bilinen Tarihi

İlk insanlar boyaları inançları gereği kullanmışlardır. Özellikle dini törenler öncesinde, tapınaklara ayak basmadan önce tüm kirlerden arınıyorlardı. İlk insanlar el ve ayak temizliğine öncelikli önem veriyorlardı.

Mısır, Babil, Asur, Girit, Hindistan ve Çin’de ilk kültürün oluşması ile bakım ve dekoratif kozmetik konusunda ilk bilgiler elde edilmiştir. Ürünlerin içeriği çoğunlukla bitkiseldi. Örneğin saç diplerini beslemek için, kuş yumurtası ve yağlar ile yapılan karışımlar kullanıyorlardı.

Kırışıklıklara karşı süt, bal ve maya kullanarak maskeler yapıyorlardı. Hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilen boyalarla göz kapakları ve dudaklar boyanıyordu.

Parfüm olarak çiçekler deriye bastırılarak kalıcı kokular elde ediliyordu. Banyodan sonra zeytin, fındık, susam bitkilerinden elde edilen yağlar kullanıldı. Ayrıca kirpikleri boyamak için kömür ve kurşun kullanılıyordu.

İlk Estetisyenler

Mısırlılar kozmetiği tüm dünyaya yaydılar. M.S. ilk yüzyıllarda Yunanlı tıp doktoru Cripton kozmetik hakkında kitap yazmış, buna devam eden Galen doktorlara kozmetik ürünler önermiştir. Galen’in yaşadığı dönemlerde iki kişiye gerçek estetisyen ünvanı verilmiştir. Elafantis ve Kleopatra tarihin bilinen en eski güzellik uzmanlarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ