Ojeclub

Kozmetik Seçerken Dikkat!

Kozmetik Seçerken Dikkat!

Cildimize bakım yaptığımızı zannederken aslında zarar verebiliyoruz. Bilinçsiz kozmetik tüketimi yarardan çok zarar verebiliyor. Rutin bakım için kullanılan ürünler zaman içinde cildimizde kurumaya, aşırı yağlanmaya kırışma ve sarkmalara neden olabiliyor.

Öncelikle kozmetik seçerken cilt tipimizi iyi bilmeli buna göre seçim yapmalıyız. Bir ürünün çok pahalı olması sizin için uygun olduğu anlamına gelmez. Yaşımıza ve ihtiyaçlarımıza göre seçim yapmalıyız.

Yapılan Genel Hatalar

Yüz temizliğinde sabun kullanmak bilinenin aksine tamamen yanlıştır. Nemlendirici özelliği olan sabunlar ya da zeytinyağı gibi doğal içerikli olan sabunlar bile, zaman içerisinde cildin normal pH değerini arttırarak cildin doğal yağ dengesine zarar verir ve kurumalara, gerilmelere, doğal olarak da kırışıklıklara sebebiyet verir. En doğrusu cilt tipinize uygun temizleme jelleri ve pH dengesini koruyan losyonlar olmalıdır. Kullanacağınız ürünlerde sodyum sülfat olmamasına dikkat etmeniz önemlidir.

Sodyum Sülfat Nedir?

Kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılan kimyasal bir maddedir. Bazı sabunlarda, saç şampuanları ve bakım ürünlerinde, cilt bakım ürünlerinin içeriğinde bulunmaktadır. Cildin koruyucu yağ tabakasını yok ederek cilde, saçlara hatta tırnaklara ciddi zarar verir.

Ürün alırken mutlaka etiketi okumanız, içeriği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Unutmayın bir kez zarar gören cildi toparlamak, aşınmaları düzeltmek büyük sıkıntılara neden olabilir.

Eğer tonik kullanıyorsanız alkolsüz bir tonik tercih etmelisiniz. Etiketinde SD veya denature alkol bulunan tonikleri hemen aldığınız rafa geri bırakın. İçeriğinde alkol barındıran tonikler, cildin bakterilere karsı savunma kalkanı olan yağı parçalar ve yok eder. Aşırı yağlanma, sivilceler ve cilt yüzeyinde çatlamalar meydana gelir. Özellikle ergenlik döneminde, akne problemi olanların bu konuda iki kere düşünmesi gerekir. Aksine içeriğinde alkol bulunmayan tonikler ise cildin nemlenmesine yardımcı olur, cildinizi klora karşı korur ve daha parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.

Kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihlerini de mutlaka kontrol etmelisiniz. Özellikle indirim dönemlerinde, raf ömrü dolmak üzere olan ürünler büyük indirimlerle tüketiciye sunulabilmektedir. Ürün alırken son kullanma tarihini kesinlikle kontrol edin. Ürünü kullanmaya başladıktan sonra da, henüz bitmemiş olsa bile tarihi geçen ürünleri mutlaka çöpe atı.

Unutmayın. Bu cilt sizinle ömür boyu yaşayacak. Ve yedek bir cildiniz yok!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ